Walki w Nysie

W ubiegły weekend mieliśmy okazję być świadkami rekonstrukcji bitwy o Nysę. Event został zorganizowany w ramach obchodów Dni Twierdzy Nysa i miał upamiętniać wydarzenie z 1807 roku, kiedy to wojska napoleońskie zaatakowały miasto.

DSC_0020

Po raz pierwszy byliśmy na tego typu inscenizacji, ale z perspektywy laika możemy ocenić, że była ona perfekcyjnie przygotowana. Żołnierze mieli na sobie stroje imitujące te XIX-wieczne. Odgłosy wybuchów oraz dym z armat sprawił, że publiczność czuła się jak na prawdziwym placu bitwy. Czasem dźwięki były tak głośne, że konieczne było zatykanie uszu (zwłaszcza dla tych, którzy stali najbliżej).

DSC_0035

Dużym plusem było to, że mogliśmy przemieszczać się dookoła pola, w zależności od tego, w którym miejscu akurat działo się najwięcej. Inscenizacja była dodatkowo komentowana przez specjalnie wyznaczone do tego osoby, dzięki czemu, nawet jak ktoś nie widział wszystkiego dokładnie, to wiedział jakie zdarzenia mają miejsce. Całość trwała niewiele ponad godzinę. Dobrze, że organizatorzy nie przeciągali specjalnie scen walk, bo panujący upał (ponad 30 stopni) temu nie sprzyjał.

Żeby zobrazować Wam lepiej to o czym piszemy, poniżej zamieszczamy krótki filmik naszego autorstwa.


Posted in Uncategorized and tagged , , , , , , , by with no comments yet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
%d bloggers like this: