Jeszcze więcej światła

IS_DSC_2161

Większość nowoczesnych motocykli turystycznych  posiada dodatkowe reflektory do doświetlania drogi. Nasza Yamaha właśnie otrzymała takie oświetlenie. Dwa halogeny składające się z czterech ultra jasnych diod o łącznej mocy 4000 lumenów. Do sterowania zastosowaliśmy dwufunkcyjny przełącznik, tak by była możliwość włączania świateł na stałe oraz jako sygnał. Dodatkowo układ wzbogacony jest o przekaźnik, by nie było spadków napięć i żeby nie obciążać oryginalnej instalacji.

Kilka danych o samych reflektorach:

Marka GoldRunhui

Model RH-B0141

Napięcie od 9V do 36V

Moc 30W

Pobór prądu 2,5A

Typ LED 4xCree XML U2 LED

Obudowa aluminium

Średnica 53mm

Waga 322g

Kraj produkcji Chiny

IS_P3310013

Myślę, że ostatni parametr, czyli kraj produkcji, może wielu odstraszyć. Jednak nie jestem pionierem montującym te oświetlenie. Kupiłem reflektory polecone przez kolegów jeżdżących enduro, którzy przetestowali je w Maroko i podczas jazdy off-road. Nie zarejestrowali żadnej awarii. Mało tego, mają zabezpieczenie przeciw przegrzaniu się. Kiedy temperatura przekracza bezpieczną wartość, zmniejsza się siła natężenia światła, do czasu aż ostygnie obudowa. Wspomniana obudowa, a dokładniej tylna jej cześć, wykonana jest w formie radiatora, co poprawia odprowadzanie ciepła.

IS_P3310016

Reflektory zamontowane, czas więc przejść do testów. I tu okazało się, że reflektory zaskoczyły mnie bardziej niż sobie wyobrażałem – efekt jest powalający. Tak świeci 8000 lumenów wieczorem:

IS_P3280006

Sam Xenon

IS_P3280005

Xenon + LEDY

W planie jest zmiana mocowania oraz wykonanie osłon z aluminium.


Posted in Uncategorized by with no comments yet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
%d bloggers like this: