Leniwa niedziela? Nie!

Wielką stratą byłoby nie skorzystać ze słonecznej pogody i nie wybrać się motocyklem na małą przejażdżkę… Zwłaszcza że mieliśmy zaplanowany wypad do Kamienia Śląskiego na imprezę motoryzacyjną przygotowaną przez zaprzyjaźniony Automaster Klub.

Majówka z Automaster Klub to impreza dla każdego zapaleńca posiadającego sprawny, zarejestrowany i ubezpieczony od OC samochód, prawo jazdy oraz trochę umiejętności prowadzenia auta. To wystarczy, ponieważ takie imprezy organizowane są właśnie po to, by uczestnicy doskonalili swój warsztat na zamkniętym terenie, pod opieką ratowników medycznych i straży pożarnej. Współzawodnictwo polegało na kilkukrotnym przejechaniu tego samego odcinka tzw. SUPER OS na czas. Im czas krótszy, tym wynik lepszy i ostatecznie wyższa pozycja w klasyfikacji. Imprezie towarzyszyła atmosfera pikniku. Kibice mogli z bliska zobaczyć każdy samochód, porozmawiać z uczestnikami, jak również zjeść syty posiłek w gastronomi. Dla dzieciaków była przygotowana specjalna dmuchana platforma.

10316923_817743454922397_571732215_o

Spragnieni ruchu postanawiamy w drodze powrotnej trochę jeszcze pozwiedzać i przenieść się w miejsce znacznie cichsze, więc z lotniska pojechaliśmy do Sanktuarium świętego Jacka. Warto wspomnieć, że o grodzie Kamień Śląski pisał już Gall Anonim w XII wieku, wskazując go jako miejsce przebywania Bolesława Krzywoustego. Pałac znajdujący się na jego terenie, II wojnę światową przetrwał nienaruszony. Później majątek został przejęty przez wojsko, a następnie w latach 90-tych przekazano go Diecezji Opolskiej.

Pałac otoczony jest przepięknym parkiem. Znajduje się tam między innymi ogród zimowy. Niestety jest on dostępny tylko dla kuracjuszy, ale dzięki życzliwości jednych z nich, nam udało się tam wejść. W środku panuje gorąc i duża wilgoć, co pozwala rosnącym tam roślinom prawidłowo się rozwijać. Trochę zabawne wydaje się to, że w parku, tuż pod pałacem, można spotkać spacerujące kozy… Niestety nie było nam dane zwiedzić wnętrza pałacu. Natomiast w czasie kiedy odwiedziliśmy ten obiekt, można było zobaczyć kaplicę, w której odbywało się nabożeństwo. Naprzeciw kaplicy znajduje się z kolei sporej wielkości biała dzwonnica. Wybija codziennie o godz. 12, przez 5 minut i w tym czasie lepiej się w jej okolice nie zbliżać – potrafi być naprawdę głośna.

Cóż, po pierwszomajowej wyprawie do Czech miała być leniwa niedziela, wyszło troszkę inaczej… Ale to chyba dobrze?


Posted in Uncategorized and tagged , , , by with no comments yet.

Pingbacks & Trackbacks

  • […] Innym ciekawym miejscem do odwiedzenia w tej okolicy jest z pewnością pałac wraz Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze w latach 90-tych budynki te były ruiną. Dziś przyciąga setki pielgrzymów, głównie z Opolszczyzny oraz Górnego Śląska. Samo sanktuarium związane jest z kultem św. Jacka, który jest uznawany za założyciela polskiego zakonu dominikanów. Obok mieści się sanatorium. Natomiast sam Kamień Śląski znany jest także z lotniska, na którym odbywają się między innymi różnego rodzaju imprezy motoryzacyjne. Więcej o tym miejscu dowiecie się z naszego wcześniejszego wpisu: http://szerokadroga.pl/leniwa-niedziela-nie/ […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
%d bloggers like this: