home Azja Największa książka świata

Największa książka świata

Zastanawialiście się kiedyś gdzie znajduje się największa książka świata? Mamy odpowiedź – w Myanmarze! Jednak nie jest książka w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Jak wygląda i ile czasu trwałoby przeczytanie jej?

Największa książka świata znajduje się w miejscowości Mandalay, dawnej stolicy Birmy. Tak konkretnie to mieści się w pobliżu pagód Kuthodaw i Sandamuni, położonych w okolicach słynnego Wzgórza Mandalay.

Jak wygląda największa książka świata?

To w rzeczywistości marmurowe płyty, na których wyryto nauki Buddy. Każda taka płyta znajduje się wewnątrz małej (przeważnie białej) stupy. Kiedyś możliwy był spacer pomiędzy stupami. Obecnie są one zagrodzone i nie można się  tam poruszać, a jedynie oglądać z głównych korytarzy w świątyni.

W pagodzie Kuthodaw umieszczono 729 płyt. Spisano na nich całą Tipitakę, czyli nauki Buddy. Zaś w pagodzie Sandamuni są aż 1774 tablice. Wyryto na nich komentarze do Tipitaki. Łącznie daje to liczbę ponad 2500 stron! Cały tekst był czytany raz – podczas pierwszego synodu buddyjskiego. Wówczas 2400 mnichów odczytywało inskrypcje na zmianę, bez żadnych przerw. Trwało to pół roku.

Wstęp do świątyń jest bezpłatny. Pagoda Kuthodaw jest czynna całą dobę, a Sandamuni w godzinach 8:30-17:00.

Zaciekawił Was ten wpis? O niesamowitym mieście, jakim jest Mandalay, możecie przeczytać we wpisie: Mandalay – kwintesencja Birmy

największa książka świata Mandalay

ciekawe miejsca w Mandalay

Największa książka świata - Birma

Największa książka świata, zwiedzanie Birma, Myanamr


 

  • Dokładnie. Nam – Europejczykom – czasem ciężko się przyzwyczaić do takich budowli, a także do tak dużej ilości złota 😉

  • Intrygująca jest tamtejsza architektura, te kształty i ornamenty. Całość tworzy zaskakującą kompilację.

  • Na szczęście było sporo osób do tego czytania 🙂

  • Bo generalnie jeśli ktoś nie był w Birmie, to mało kto o tym słyszał 😉 Tam jest dużo takich miejsc, które szerszemu gronu nie są znane.

  • Zapraszam także do poczytania innych wpisów o Birmie 🙂

  • niesamowita budowla. zdjęcia przeglądam w kółko – góra, dół. Kusisz na dalsze podróże 🙂

  • O Mandalay słyszałam, ale pierwszy raz czytam o tych płytach. Ciekawe! Myanmar wciąż przed nami, więc mam nadzieję, że kiedyś odwiedzimy to miejsce 🙂

  • To musiało być niesamowite! Pół roku bezustannego czytania 🙂

  • Bardzo intersujące! Lubię takie ciekawostki 🙂

%d bloggers like this: