home Europa Park Sanssouci – perła Poczdamu

Park Sanssouci – perła Poczdamu

Zespół pałacowo-parkowy Sanssouci jest niewątpliwie największą atrakcją Poczdamu. Co ciekawego ma w sobie, że jest tak popularny wśród turystów? To ogromny teren zieleni, gdzie rozmieszczono liczne obiekty, zaczynając o pałaców, a kończąc na oranżerii czy letnich rezydencjach.

Poczdam ciekawe miejsca

Pomysł stworzenia takiego miejsca powstał w 1744 roku. Ówczesny król Fryderyk Wielki, chciał dla siebie miejsca, w którym mógłby żyć „sans souci”, czyli tłumacząc w języka francuskiego – bez trosk.

Poczdam

Najbardziej znanym budynkiem w parku jest pałac Sanssouci. Zgodnie z tym co napisaliśmy wyżej – Fryderyk wybudował go by móc odpocząć od swojej żony oraz od Berlina, którego ponoć szczerze nie znosił. Za to uwielbiał spędzać czas ze swymi chartami, pochowanymi zresztą przed wschodnim skrzydłem zamku. Król brał aktywny udział w jego projektowaniu. Można powiedzieć, że sam pałac nie jest wybitnie okazały. To jednokondygnacyjny barokowy budynek. Ma 12 pokoi, wszystkie urządzone w stylu rokoko. Większe wrażenie robią tarasy winnic usytuowane tuż za zamkiem. To ten widok zobaczycie na większości pocztówek z Poczdamu.

Poczdam

atrakcje w Poczdamie

W najbliższej okolicy pałacu znajdziecie między innymi Ruinenberg. Wyglądem przypomina starożytne ruiny. Jednak jest to obiekt wybudowany w celu upiększenia zbiornika wodnego, który zapewnia wodę parkowym fontannom. Jeszcze bliżej zamku ustawiono wiatrak, wewnątrz którego mieści się teraz muzeum.

park Sanssouci, ciekawe miejsca w Poczdamie

Nieco dalej znajduje się Oranżeria. Sam budynek jest w kolorze piaskowym i został wybudowany w stylu włoskiego renesansu. Obecnie ze względu na jego drobne zniszczenia, trwa jego remont. Ale ciekawsze jest to, co ustawiono wokół budynku. Fontanny, tarasy i rzeźby oraz otaczająca to wszystko roślinność tworzą niesamowity widok. W tym przypadku warto zejść za sam dół, by przyjrzeć się temu najlepiej.

park Sanssouci Oranżeria

Chyba najbardziej spektakularna budowla parku Sanssouci wznosi się w zachodniej jego części. Chodzi o Neues Palais. Pałac powstał w latach 1763-69 dla upamiętnienia końca wojny siedmioletniej oraz potwierdzenia potęgi Prus. I trzeba przyznać, że tą potęgę widać tam w pełnej okazałości. Pałac zdobi pokryta patyną ogromna kopuła. Na ścianach umieszczono liczne rzeźby. Obecnie część z nich została zdjęta, bo budynek jest poddawany renowacji. Wewnątrz zaś mieszczą się apartamenty króla oraz… teatr (Fryderyk był wielkim miłośnikiem sztuki, głównie włoskiej i francuskiej). Ostatnim mieszkańcem tego gigantycznego zamku był cesarz Wilhelm II. Gdy uciekał po swej abdykacji, przedmiotami z pałacu zdołał wypełnić aż 60 wagonów.

pałace w Poczdamie

Poczdam

Naprzeciw Neues Palais mieszczą się równie okazałe dwa budynki, połączone łukowatą kolumnadą. To Communs, czyli… pomieszczenia dla służących oraz kuchnie.

park Sanssouci

Innym ciekawym obiektem na mapie parku jest Chińska Herbaciarnia. Jest to rodzaj rokokowej pagody, w której mieści się niewielkie muzeum miśnieńskiej i chińskiej porcelany. Budynek otoczony jest charakterystycznymi złotymi rzeźbami, co sprawia, że mocno zapada w pamięć.

chińska herbaciarnia

Poczdam 2016

Nieco dalej znajdują się Łaźnie Rzymskie (Römischen Bäder), stanowiące imitację rzymskiej willi. Budynek graniczy ze sztucznym zbiornikiem wodnym tzw. maszynowym stawem. Jego nazwa pochodzi od stojącego tu niegdyś budynku maszynowni parowej.

atrakcje turystyczne Poczdamu

Na południowym krańcu parku zobaczycie także utrzymany w stylu rzymskim pałac Charlottenhof. Równie ciekawy jak sam budynek są otaczającego do tereny zielone.

Poczdam 2016

Po Parku Sanssouci można spacerować godzinami. Wszak cały teren ma prawie 300 hektarów! Dobrym pomysłem jest przejechanie parku rowerem. Jest to też świetny teren do joggingu, biegaczy widać całe mnóstwo.

Poczdam 2016

Wstęp do parku jest darmowy, jednak mile widziane są datki na jego rozwój w postaci 2 euro. Bilet całodzienny na wejście do wszystkich pałaców to wydatek 19 euro.

W Parku Sanssouci wszystko jest wręcz idealne – każdy krzaczek równo przycięty, kwiaty odpowiednio dobrane kolorami. Na każdym kroku coś nas zaskakuje… a to natrafiamy na staw, na to na mostek, innym razem na jakiś ciekawy budynek. To niewątpliwie najbardziej atrakcyjny park jaki do tej pory udało nam się odwiedzić. Zdecydowanie polecamy!

Więcej zdjęć z Poczdamu możecie zobaczyć w galerii.

 

 

 

 

 

WRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ

 • Iwona

  Właśnie te Niemcy niby tak blisko, ale nigdy nie po drodze. A ja mam takie głupie szczęście, że już drugi rok z rzędu wygrałam wycieczkę tam 😀

 • W Poczdamie byłam w dzieciństwie – jeden z pierwszych wyjazdów. Chętnie kiedyś wrócę, ale na razie zawsze jakoś nie po drodze 🙂

 • Iwona

  Mi też herbaciarnia najbardziej się spodobała. Jest na pierwszym miejscu ex aequo z Oranżerią 🙂

 • Przepiękne miejsce. Z każdym zdjęciem bardziej mi się podobało. Początkowo myślałam, ze moim faworytem będzie wiatrak, ale po zobaczeniu chińskiej herbaciarni zdecydowania to ona wygrała. Całkiem fajne miejsce jak na odpoczynek od Berlina i żony ;-)))

 • Faktycznie robi wrażenie! 19 euro to spory wydatek, ale z 2 strony można cały dzień chodzić i zwiedzać, więc nie jest tak źle 🙂

 • Pingback: A może Poczdam? | Szeroką Drogą()

 • Iwona

  My w zasadzie zbyt wiele o nim wcześniej nie wiedzieliśmy (oprócz informacji historycznych oczywiście) i będąc w Berlinie nawet nie wpadliśmy na to, że można tam podjechać, chociaż na jeden dzień. Przypadek sprawił, że tam pojechaliśmy i dopiero jak znaliśmy termin wyjazdu zaczęliśmy szukać jakichkolwiek informacji… i wtedy się okazało, że tam jest tyyyyle do zwiedzania!

 • Iwona

  To może zależy od relacjonujących 😉 Nam zawsze bliższe sercu były pałace 😉

 • trochę przypomina mi Peterhof… ale tam chyba bardziej zwraca się uwagę na park, a nie na budynki. A tu jest odwrotnie 🙂

 • O Poczdamie chyba nie słyszałam nigdy nic złego. Wszyscy moi znajomi wracali stamtąd po prostu zachwyceni. I w sumie się nie dziwię, bo u Was widać, że jest tam pięknie i raczej nudzić się nie można.

 • Iwona

  Dużo dobrego i złego można mówić o Niemcach, ale że potrafią dbać o swoje to niezaprzeczalny fakt 🙂

 • Niesamowity przepych widać w tym miejscu 🙂 Wszystko dopracowane w każdym szczególe 🙂

 • Iwona

  Przyznam szczerze, że nie spodziewaliśmy się, że to miejsce aż tak bardzo nas zachwyci. Najlepsze jest to, że co krok nagle pojawia się coś ciekawego. Niby fajnie jest chodzić z mapą, ale czasem też miło jest być zaskoczonym jakimś widokiem 😀

 • Wow!!! Uwielbiam takie parki, w których oprócz zieleni można też coś zwiedzić. Do tego te wszystkie pałacyki, które pięknie wyglądają… chciałabym tam kiedyś pojechać, bo widzę, że warto.

%d bloggers like this: