home Opolszczyzna Po drugiej stronie Brzegu – powiat brzeski

Po drugiej stronie Brzegu – powiat brzeski

Kolejny rok realizujemy projekt „Opolskie: znane i nieznane” i odkrywamy ciekawe miejsca na Opolszczyźnie. Na początek ruszyliśmy zwiedzać powiat brzeski. Musimy przyznać, że znalazło się kilka obiektów, które przyciągnęły naszą uwagę. Wśród nich są przepiękne pałace, ale też dziwne, opuszczone miejsca.

trasy motocyklowe po Polsce

Zapraszamy zatem na krótką wycieczkę po powiecie brzeskim.

Brzeg i okolice

Brzeg jest największym miastem w powiecie, i tym samym jego siedzibą. Liczy ponad 36 tys. ludności. Pierwsze wzmianki o Brzegu pojawiły się już w XIII wieku, w tym czasie uzyskał też prawa miejskie. Od XVI w. aż do I wojny światowej miasto szybko się rozwijało, między innymi za sprawą najstarszej w obecnej Polsce linii kolejowej Wrocław-Brzeg. W 1945 roku Brzeg zdobyła Armia Czerwona, a podczas walk z niemieckim wojskiem stare miasto zostało zniszczone. Zabytki po części odbudowano w latach 60-tych.

Najpopularniejszym zabytkiem w Brzegu jest oczywiście Zamek Piastów Śląskich, zwany Śląskim Wawelem (http://zamek.brzeg.pl/). W budynku mieści się obecnie muzeum. Zwiedzać można między innymi podziemia, gdzie od kilkunastu lat mieści się wystawa stała: Memoriae Piastorum Principum Silesiae”. Zaprezentowano na niej sarkofagi książąt legnicko-brzeskich. W zamku zobaczycie także dzieła sztuki śląskiej powstałej w XV-VIII wieku. Więcej o tym miejscu pisaliśmy tutaj: <klik>

Brzeg

Co można zwiedzić oprócz zamku? Kościoły św. Mikołaja i Podwyższenia Krzyża Świętego, Ratusz, Bramę Odrzańską, cmentarz żydowski.

Z Brzegiem graniczy Skarbimierz, na terenie którego znajduje się stare lotnisko („Brzeg-Skarbimierz”). Miejsce to ma bogatą historię. Powstało podczas I wojny światowej jako „lotnicza jednostka zapasowa” wojsk niemieckich. Istniał tam 1,5-kilometrowy pas startowy, budynki koszarowe i techniczne czy też boiska i basen. To także z tego lotniska w 1939 roku startowały samoloty bombardujące Polskę. I to tutaj mieścił się obóz pracy „Brieg-Pampitz”, gdzie swoje życie stracili żołnierze polscy, francuscy i radzieccy.

Skarbimierz

W 1945 roku obiekt przeszedł w ręce wojsk radzieckich, które to dokonały jego rozbudowy. W latach 90-tych teren lotniska został przyznany Polakom (wówczas gminie wiejskiej Brzeg), jednak pozostałe po nim budowle uległy szybkiej dewastacji. Obecnie część terenu została przejęta przez zakłady przemysłowe, jest też nowe osiedle oraz Sala Zgromadzeń Świadków Jehowy. Dalej jednak pozostają puste (i zaśmiecone) hangary.

Skarbimierz

Jadąc z Brzegu drogą nr 39 natkniecie się na zabytkowy wiatrak w Łukowicach Brzeskich. W zasadzie teraz zostały tam już tylko mury, ale i tak przyciągają uwagę.

powiat brzeski

Grodków i okolice

Kolejnym miastem na trasie, na południe od Brzegu, jest prawie 9-tysięczny Grodków. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pojawia się już w XIII wieku. Choć archeolodzy wskazują na istnienie w tym miejscu pradawnej osady, to oficjalnie źródła podają, iż w 1234 roku książę Henryk Brodaty założył tu wieś. Intensywny rozwój przypadł jednak dopiero na okres II połowy XIX wieku. Warto wiedzieć, że to w Grodkowie urodził się nauczyciel Fryderyka Chopina – Józef Elsner.

rynek w Grodkowie

W Grodkowie warto zobaczyć przede wszystkim rynek wraz z ratuszem. Pierwotny budynek ratusza niestety się nie zachował, natomiast najstarszym elementem obecnej budowli pozostaje gotycko-renesansowa wieża. Warto przejść się szlakiem fragmentów murów miejskich, w skład których wchodzi Brama Ziębicka czy Lewińska. Zaś przy ul. Krakowskiej znajduje się wiatrak typu holenderskiego.

Ciekawe miejsca na Opolszczyźnie

Niedaleko Grodkowa wybudowano aż 4 wspaniałe pałace! I rzeczywiście, obiekty te uznawane są za jedne z najładniejszych na Opolszczyźnie, a nawet w Polsce.

Na zachód od Grodkowa leży Sulisław, ze swym świeżo wyremontowanym pałacem, przerobionym obecnie na 5-gwiazdkowy hotel. Budynek powstał w XIX wieku w stylu eklektycznym. Jego niewątpliwą ozdobę stanowi umieszczona w południowo-wschodniej części wieża. We wnętrzach zachowały się elementy dawnego wystroju, wśród nich zdobione piece i kominki.

powiat brzeski

Na południe od Sulisławia znajduje się nieco zapomniany pałac w Jędrzejowie. Powodem dla którego nie jest on często odwiedzany przez turystów, może być fakt, że obecnie mieści się w nim Dom Pomocy Społecznej i nie można zwiedzać jego wnętrz. Jednakże jego wygląd zewnętrzny jest na tyle interesujący, że z całą pewnością jest to nie lada gratka dla miłośników pałaców. Budynek reprezentuje neogotyk angielski, jest sporo różnych kształtów, narożnych wieżyczek. Wzrok przyciąga zwłaszcza kwadratowa wieża zegarowa i okrągła baszta. Obok pałacu ustawiono fontannę.

pałace opolskie

Tutaj mamy dość mocny dylemat. Bo z jednej strony fajnie, że osoby, które potrzebują opieki mieszkają w tak pięknym miejscu. Z drugiej – trochę szkoda, że taki zabytek nie jest w pełni wykorzystany i nie można go zwiedzać. Jeśli zdecydujecie się odwiedzić to miejsce, miejcie świadomość, że część mieszkańców Domu jest upośledzona umysłowo i może Was zaczepiać (raczej niegroźne, choć mało przyjemne).

Mało znane pałace

Za jeden z najpiękniejszych pałaców w województwie opolskim uznaje się pałac w Kopicach. Powstał w roku 1764. Rezydowała tu Joanna Gryczyk von Schomberg-Godula, zwana „śląskim Kopciuszkiem” (przeczytacie o niej także tutaj <klik>). Pomimo że podczas wojny pałac nie ucierpiał, to najlepsze lata ma już chyba za sobą. W latach 50-tych miał tu miejsce pożar, później budowla coraz bardziej niszczała. Pałac co jakiś czas przechodzi w ręce nowych właścicieli, jednak gołym okiem nie widać żadnej poprawy. Jedyna zmiana, to chyba wycinka drzew wokół pałacu… Warto dodać, że zabytek jest ogrodzony i nie można zwiedzać jego wnętrz (choć ponoć miejscowi tam wchodzą i oprowadzają chętnych za stosowną opłatą).

pałac w Kopicach

O wiele mniej popularny, ale równie piękny jak w Kopicach, jest pałac w Osieku Grodkowskim. Budynek powstał w XVIII wieku dla rodziny von Königsdorff, a następnie w latach 1877-1883 przebudowano go. Po wojnie został zdewastowany i przeszedł pod własność PGR, a później Agencji Własności Rolnej. Obecnie, za sprawą nowego właściciela, trwa remont pałacu. Rozpoczęły się już prace w górnej części obiektu. Mieliśmy niecodzienną okazję zobaczyć jego wnętrze. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, bo to miejsce z zewnątrz wygląda zupełnie niepozornie… Oprócz pałacu do posiadłości należą też zabudowania gospodarcze, spichlerz oraz park. To niesamowite, że jeszcze można znaleźć takie perełki! Kibicujemy, by remont jak najszybciej dobiegł końca.

Pałace opolskie

Pałac w Osieku Grodkowskim

Okolice Lewina Brzeskiego

O ile w samym Lewinie nie znaleźliśmy nic, o czym moglibyśmy tutaj napisać, o tyle w jego okolicy jest już całkiem sporo interesujących miejsc.

Jadąc z Opola zaczynamy w Skorogoszczy. Stoi tam zabytkowa wieża ciśnień, wybudowana w 1910 roku. Tuż obok niej znajduje się budynek dawnej stacji pomp, powstały na potrzeby gorzelni z pobliskiego folwarku. Wieża została wyłączona w eksploatacji w latach 70-tych, obecnie obiekt jest w rękach prywatnych. Urządzono tam izbę pamięci poświęconą Skorogoszczy.

ciekawe miejsca na Opolszczyźnie

Jeśli jesteście w okolicy warto odwiedzić pałac w Mikolinie i we Wronowie. Jeśli chodzi o ten pierwszy, to powstał w drugiej połowie XVIII wieku w stylu rokoko. Teraz można go podziwiać jedynie z oddali. Do zespołu dworskiego przynależą jeszcze budynki gospodarcze oraz kaplica grobowa rodziny Sauerów, dawnych właścicieli Mikolina.

Mikolin, powiat brzeski

Zdecydowanie bardziej urzekł nas pałac we Wronowie. Głównie dlatego, że jest w całkiem dobrej kondycji. Powstał na przełomie XVIII i XIX wieku, jednak wygląd pałacu zmieniła zupełnie neobarokowa przebudowa wykonana w 1907 roku. Najbardziej widoczna jest kwadratowa wieża z zegarem. Do pałacu przylega liczący ponad 5ha park. Budynek należy do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, ale jest dzierżawiony przez prywatne osoby. W okresie letnim pomieszkują w nim tymczasowi pracownicy zza wschodniej granicy, którzy przyjeżdżają w te okolice pomagać przy zbiorach.

powiat brzeski, pałace na Opolszczyźnie

Pozostając jeszcze w temacie pałaców, zachęcamy do odwiedzenia Łosiowa. Obiekt jest dobrze zachowany (nie uległ zniszczeniom podczas wojny) i po uprzednim telefonicznym umówieniu się można go nawet zwiedzać. Jest jeszcze jeden powód, żeby zawitać do Łosiowa. Co roku, przy samym pałacu, odbywają się targi ogrodnicze „Wiosna Kwiatów”. Więc jeśli szukacie roślin do swojego ogródka, na tej imprezie z pewnością znajdziecie coś ciekawego.

Łosiów, pałac

To już wszystkie miejsca, które chcieliśmy Wam pokazać. Jak się okazało, powiat brzeski ma sporo pięknych, ale nieco ukrytych miejsc. Jednak wystarczy niewiele wysiłku, żeby je wszystkie odkryć. Naszym faworytem jest chyba pałac w Osieku Grodkowskim oraz dawne lotnisko w Skarbimierzu. A co Wam się najbardziej spodobało?

ciekawe trasy motocyklowe

 • Iwona

  Anna, dzięki 🙂 Właśnie o to chodziło!

 • Ale perełki wynajdujesz. 🙂 Pięknie!

 • Iwona

  Bielecki.es – wszystko jest w miarę blisko siebie, więc spokojnie można objechać nawet w 1 dzień 🙂

 • Jeśli tylko będę w tych okolicach to postaram się zobaczyć choćby cześć z tego co zostało zaprezentowane w tym wpisie. 😉

 • Iwona

  Na emigracji takie rzeczy bardziej się docenia 🙂 Ale za to można spędzić tu wakacje 🙂

 • Fajnie sie czyta o bliskich mi rejonach. Tym bardziej kiedy wyemigrowalam daleko daleko…

 • Iwona

  Olga, cały czas mamy nadzieję, że ktoś weźmie się na jego renowację i będzie można też zwiedzać jego wnętrza. Ale to zdecydowanie jeden z ciekawszych pałaców w tej okolicy.

 • Pałac w kopicach jest przepiękny! Dzięki Tobie zaznaczam kolejne warte odwiedzenia miejsca na mapie!

 • Paulina, fajnie jest tak odkrywać swoją najbliższą okolicę, co nie? A coś co najbardziej Cię zaskoczyło/spodobało się? Może kiedyś będziemy w okolicy, to skorzystamy 🙂

 • Przepiękne pałace, robią wrażenie 🙂
  Świetny pomysł z tym odkrywaniem najbliższych okolic, ja choć bez motocykla, zakochuję się w Warszawie i odkrywam jej uroki 🙂

 • Iwona

  Czarna Skrzynka – niestety nie mamy informacji gdzie konkretnie prowadzone były kierowane naloty.

 • Dzięki! Za świetny wpis, rewelacyjne zdjęcia i wzbudzenie zainteresowania tym starym lotniskiem! Zdaje się, że tam stacjonowały sztukasy, które dokonały barabrzyńskiegio nalotu na Wieluń (?).

 • Iwona

  Don Chomic- dobrze wiedzieć, bo myślimy o wypadzie w Bieszczady jeszcze w tym roku. W Brzesku jest jakiś zlot czy tak po prostu jedziecie?

 • Przecież to jest zaraz koło mnie 😀 muszę się wybrać. Junak 125 M11 czeka na trasę! Ostatnio zawaliliśmy sprawę z chłopakami trochę bo zamiast na śląsk, na zlot, pojechaliśmy w Bieszczady. I to był błąd. Ukraińcy wszędzie tymi transitami starymi rozklekotanymi, zawalidrogi jeździli – u nas urodzaj u nich wojna to i rolnictwo ma eksport. Ale wypad ogólnie nieudany. Tylko słonko dopisało, w sobotę na obiad jeździliśmy w samych karapaksach. Następny target – Brzesko!

 • Iwona

  Verenne -pewnie są 😉 a jak by nie było, to możecie je sami założyć?

 • O! Pięknie, koniecznie musimy kiedyś tam zawitać. Uwielbiam takie klimaty! I na 100% w okolicy są skrytki geocache 😀

 • Bartusiowy Blog – Krasiejów, to zdecydowanie fajny plan 🙂 Jeśli jesteś ciekawa co Was czeka, to zapraszam do obejrzenia naszego filmu: https://www.youtube.com/watch?v=9qyuAssjPHw

 • Danka, Jędrzejów zdecydowanie warty odwiedzenia. Chociaż te wszystkie miejscowości są tak blisko siebie, że na trasie można „zahaczyć” o pozostałe miejsca 🙂

 • Byłam w tamtych okolicach i potwierdzam – tam trzeba się wybrać!

 • Bardzo fajny pomysł na weekendową wycieczkę. My na razie skupiamy się na Opolu i w planach mamy jeszcze Krasiejów, ale może w przyszłości wybierzemy się rónież w okolice Brzegu 🙂

 • Danka

  Pałac w Jędrzejowie bedzie mój następnym razem. Ładne zdjęcia, zachęcają do zwiedzania.

 • Tyle razy jestem w okolicy, teraz wiem, że Pałac w Jędrzejowie zaliczę. Ładne zdjęcia, zachecają do zwiedzania.

 • Iwona

  Kropka, nie bez powodu ten zamek-muzeum zwany jest „śląskim wawelem” 😉 Co do sklepu, to akurat nie znamy. My korzystamy głównie z InterMotors, ale każdy ma swoje ulubione sklepy, więc jeśli kolega ma sprawdzone, to czemu nie? 🙂

 • Iwona

  Ilona, wiadomo, że najczęściej na takie weekendowe wycieczki jeździ się w swoje okolice 😉 Ale jak kiedyś jeszcze będziecie na Opolszczyźnie, to zapraszam z powrotem na naszą stronę – w zakładce „Projekt: Opolskie” znajdziesz sporo ciekawych miejsc. PS. Krasiejów jest super, mam nadzieję, że Wam się też podobało 🙂

 • Iwona

  Zwiedzamylondynzdziecmi – zdecydowanie polecamy! Na Opolszczyźnie sporo fajnych zakątków 🙂

 • Iwona

  Rykoszetka, my też o tych pałacach dowiedzieliśmy się przy przygotowywaniu planu wycieczki 😉

 • Kiedyś każdego weekendu wsiadaliśmy w auto i jechaliśmy przed siebie. Dzięki temu zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc. Opolskie jakoś omijaliśmy, ale niedawno wybraliśmy się do Krasiejowa i zajechaliśmy do Opola. Gdyby to była dłuższa wycieczka pewnie udałoby się nam odwiedzić któreś z miejsc w którym Wy mieliście okazję być. A widzę, że warto – bo zdjęcia zachęcają.

 • Nie znam właściwie tych okolic, ale dzięki Twojemu wpisowi rozważę wybranie się w tamte tereny.

 • Faktycznie wystarczy tylko dokładniej spojrzeć na mapę, żeby wyznaczyć ciekawą trasę wycieczkową! Nie wiedziałam, że w okolicach Brzegu jest tyle pałaców! 🙂

 • Kropka

  Po pierwszych zdjęciach pomyślałam, że byliście w Krakowie.. haha 😀 Wiecie, co? Myślę, że Polska ma niesamowicie szeroki zasób pięknej architektury, ale jednocześnie bardzo zaniedbanej. Strasznie irytuje mnie to, że stawia się teraz na nowe, zamiast na renowacje. Nasza kultura byłaby wtedy dużo bogatsza i ciekawa. Zbaczając jednak z tematu… Też planowaliśmy z mężem wyprawę motocyklową w te wakacje. Jednak nasza Yamaha trochę się rozleniwiła i musimy wymienić chłodnicę. Planujemy zamówić z tej strony : http://www.czesci-motocyklowe.pl, bo polecał ją nam nasz wspólny przyjaciel. Może kojarzycie? Aprobujecie nasz wybór? Haha 😀

%d bloggers like this: