home Motocykl, Poradnik Zimowy przegląd motocykla

Zimowy przegląd motocykla

Zima, zima, zima, czyli dla motocyklistów sezon ogórkowy. Jednak nie do końca. To przede wszystkim okres kiedy należy zająć się motocyklem, sprawdzić z podwójną dbałością każdy szczegół, by w nadchodzącym sezonie cieszyć się sprzętem i wracać cało z każdej wyprawy. Czas na zimowy przegląd motocykla.

Co prawda nasza TDM-ka w trakcie sezonu była regularnie serwisowana, ale należało wszystko sprawdzić, począwszy od (zapobiegawczej) wymiany wszystkich łożysk w kołach, jak i w główce ramy.

zimowy przegląd motocykla

DSC_2018

Zimowy przegląd motocykla – małe zmiany

Okazało się też, że jedna z tulejek w tylnym amortyzatorze miała już luz i musiała zostać wymieniona. Przy okazji został zwiększony prześwit motocykla dzięki zwiększeniu naprężenia wstępnego sprężyny.

P2190169

Ze względu na to, iż łańcuch i zębatki nie były wymieniane podczas odbudowy motocykla, a też nie był znany nawet przybliżony przebieg napędu, został wymieniony na super mocny łańcuch DID wraz z nowymi wzmacnianymi zębatkami.

P2190168

W czasie eksploatacji stwierdzone zostały też pewne konieczne do modyfikacji elementy. Pierwszą rzeczą była zmiana położenia mocowania modułu zapłonowego. W obecnej wersji jest umieszczony zaraz za tylną lampą wewnątrz schowka. Okazało się, że jest to jedyne czyste i suche miejsce w motocyklu, które nie jest narażone na uszkodzenia mechaniczne.

zimowy przegląd motocykla

Dla poprawienia sprawności oświetlenia postanowiłem zamontować przekaźnik do oświetlenia, który wyklucza spadki napięcia ze stacyjki i wielu połączeń w instalacji. Dodatkowo została przygotowana instalacja do dodatkowych reflektorów LED, które będą zamontowane na gmolach.

zimowy przegląd motocykla

Do oczywistych czynności serwisowych należały wymiana oleju oraz filtrów powietrza i paliwa. Uzupełniono także płyn do chłodnic.

Motocykl przygotowany do sezonu? Poczytaj jeszcze o tym jak przygotować motocykl do podróży.

%d bloggers like this: