Przywitanie z Gruzją

Większość z nas swoją przygodę z Gruzją zaczyna w Kutaisi. Powód jest prozaiczny – to tam znajduje się lotnisko obsługujące tanie loty z Polski. Zanim jednak wyruszycie w dalszą podróż po Gruzji, proponujemy zatrzymać się na tych terenach przynajmniej na jeden dzień. Co w tym czasie można zobaczyć? Mamy dla Was dwie propozycje, które udowodnią, że okolice Kutaisi są warte uwagi. Są one oddalone od siebie w niewielkiej odległości, a od miasta o około 50 kilometrów.

okolice Kutaisi, wodospad

 

Dla ochłody…

Pierwszym miejscem, które chcemy polecić jest Kanion Gachedili (Martvili). Obecnie, żeby się tam dostać, trzeba wykupić bilet wstępu. Niestety, mimo że o Kanionie jeszcze niewiele piszą w tradycyjnych przewodnikach, to z roku na rok przyciąga on coraz więcej turystów. Z drugiej strony nie ma się czemu dziwić, bo miejsce jest naprawdę przepiękne. (więcej…)

 

Skalne miasto Vardzia

Nasza podróż po Gruzji nie trwała długo. Tym samym wiedzieliśmy, że w tak krótkim czasie możemy zobaczyć tylko kilka wybranych miejsc. Wśród nich zdecydowanie nie mogło zabraknąć Vardzi. Vardzia to skalne miasto – klasztor położone na zboczu góry Eruszeli, na południu kraju. Dlaczego warto tam pojechać? Przekonajcie się sami.

skalne miasto Vardzia

Skalne miasto powstało na przełomie XII i XIII wieku, początkowo jako twierdza dla wojska. Budowę rozpoczęto za panowania króla Jerzego III, ale to jego córka – królowa Tamar, przekształciła to miejsce w klasztor. (więcej…)