Zamek w Malborku

zamek w mALBORKU

Największy z zachowanych na starym kontynencie średniowiecznych zamków. Dawna siedziba wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, ale też i rezydencja królów Polski. Pomnik historii, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budowany aż przez 30 lat. Zamek w Malborku.

Dziś zabierzemy Cię na wycieczkę po tym gmaszysku. Z poniższego wpisu dowiesz się dlaczego ta budowa trwała tak długo, jakie są najciekawsze (naszym zdaniem) miejsca na zamku i jak wygląda zwiedzanie. Znajdziesz informacje praktyczne, a na końcu czeka na Ciebie konkurs. Zaczynamy!

zwiedzenie zamku w Malborku

Jak to się wszystko zaczęło?

Budowę zamku rozpoczęli Krzyżacy w latach 80. XIII wieku. Początkowo istniał tylko tzw. zamek wysoki, który był siedzibą komtura, oraz gospodarskie podzamcze. Gdy w 1309 roku Malbork stał się siedzibą wielkiego mistrza, podzamcze przebudowano na jego rezydencję, tworząc tzw. zamek średni. Zaś funkcje gospodarcze przeniesiono w nowe miejsce, do tzw. zamku niskiego.

Ostatni wielki mistrz krzyżacki opuścił zamek w Malborku w 1457 roku. Później był on rezydencją królów Polski i królewskich starostów. W 1772 roku został przejęty przez administrację Królestwa Prus i zdewastowany. Urządzono tu koszary i magazyn.

Obecny wygląd warowni to efekt wieloletniej pracy konserwatorów niemieckich i polskich. Z dawnej budowli zachowały się głównie mury obwodowe i niektóre detale.

zwiedzanie zamku w Malborku
zabytki w Polsce

Bilety

…nie należą do najtańszych. Jednak biorąc pod uwagę fakt, jak ważna jest to budowla, jak wiele można tam zobaczyć i ile czasu spędzić, to naszym zdaniem warto, a nawet trzeba odwiedzić to miejsce, niezależnie od cen. Bilety można kupić online, w kasach przy zamku oraz w samoobsługowych biletomatach. Oczywiście polecamy tą pierwszą formę, bo wtedy unikniesz stania w kolejce. Na szczęście nawet w szczycie sezonu sprzedaż wejściówek idzie dość sprawnie. 

Jeśli chodzi o wydatki, to do kosztów musisz jeszcze doliczyć opłatę za parking (my płaciliśmy ok. 35 złotych).

Z uwagi na to, iż ceny biletów co jakiś czas ulegają zmianie, jeśli chcesz sprawdzić aktualny cennik, zajrzyj na ->stronę zamku<-. Tam również sprawdzisz godziny otwarcia w sezonie letnim i zimowym. Pamiętaj, że w poniedziałki zabytek jest niedostępny dla turystów.

zwiedzanie zamku w Malborku

Zamek w Malborku – zwiedzanie

Kiedy byliśmy w Malborku zwiedzać można było na dwa sposoby – z przewodnikiem (wejścia co 30 minut) lub z audioprzewodnikiem. My z racji tego, że podróżowaliśmy z niemowlakiem, wybraliśmy tą drugą opcję, gdyż daje ona więcej swobody. Obecnie, ze względu na obostrzenia związania z Covid-19 tylko taki sposób zwiedzania jest możliwy.

Jeśli już jesteśmy przy zwiedzaniu z tak małych dzieckiem, to musisz mieć świadomość, że jest to zabytek i nie jest on przystosowany (przynajmniej w pewnej części) do poruszania się z wózkiem. Dlatego najprościej jest zaopatrzyć się w nosidło… albo poczekać aż dziecko będzie w stanie samo biegać po schodach ?

Zamek Krzyżacki to naprawdę ogromna budowla, z wieloma komnatami, salami, ekspozycjami i zakamarkami, więc na jego zwiedzanie trzeba poświęcić około 3,5 godziny.

zwiedzanie z dzieckiem
zabytki w Polsce, wycieczka na weekend

Czego nie można ominąć?

Piszę ten tekst w pewnym ostępie czasowym i staram się oczami wyobraźni przypomnieć plan wycieczki. Nie jest łatwe (na szczęście mam zdjęcia!), jednak było kilka takich miejsc, które zdecydowanie zapadły z pamięć. Wśród nich można wymienić:

– na zamku wysokim: Izba Konwentu, kaplica św. Anny;

– na zamku średnim: Wielki Refektarz, wystawę bursztynu przy skrzydle wschodnim, wystawę broni i uzbrojenia;

– w Pałacu Wielkich Mistrzów: Letni Refektarz

Zdecydowanie polecamy też spacer po tarasach, czyli przestrzenią wokół Zamku Wysokiego, znajdującą się między elewacją zamku i pierwszą linią murów obronnych. Znajdziesz tam Lapidarium, cmentarz i ogród.

zamek w Malborku
zamki w Polsce

Dlaczego warto?

Wycieczka na zamek w Malborku to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu, nawet jeśli nie jesteś wielkim miłośnikiem historii. Mimo że budowla jest ogromna, audioprzewodnik sprawnie oprowadza turystów po wszystkich zakamarkach. Jednocześnie nie ma przy tym podawania zbędnych faktów czy informacji, dzięki czemu zwiedzanie nie jest nudne i przegadane.

Ta największa kupa cegieł w Europie, bo tak niektórzy określają to miejsce, jest zdecydowanie warta odwiedzenia! A jeśli tak jak my kochasz zamki, to >>tutaj<< znajdziesz wpis o tych, które nam spodobały się najbardziej.

zamek w Malborku

Uwaga – konkurs!

Ogłaszamy mały konkurs-zabawę ? Opisz w kilku, kilkunastu zdaniach miejsce w Polsce, które odwiedziłeś/aś w ciągu ostatniego roku i Cię najbardziej zaciekawiło. Takie, które z czystym sercem możesz polecić innym osobom. Może być to miasto lub konkretne miejsce – zabytek, park, jezioro, trasa rowerowa, góra, kopalnia; do wyboru do koloru!

Na zgłoszenia czekamy pod adresem: szerokadrogapl@gmail.com Wraz z opisem prosimy o przesłanie jednego zdjęcia opisanego miejsca w dobrej rozdzielczości. Konkurs trwa do 31 lipca 2020 r. (do godz. 23:59)

Wybrane opisy zamieścimy na naszej stronie, a na ich autorów czekają nagrody! Wśród nich m.in. nasze wypasione podpórki pod książki, książki podróżnicze i przewodniki oraz pamiątki z naszych podróży. Nagrody wysyłamy tylko na terenie Polski.