Safari w Senegalu – Park Fathala

Safari w Senegalu

Antylopy, zebry, żyrafy i małpy – między innymi takie zwierzęta możesz spotkać na safari w Senegalu, a konkretniej w położonym tuż przy granicy z Gambią Parku Fathala. W porównaniu na przykład do swoich kenijskich odpowiedników, nie jest to duży rezerwat, bo ma zaledwie 6000 ha, a turyści poruszają się po jeszcze mniejszym obszarze. Mimo to wycieczka do Parku Fathala to nie lada przygoda i chyba jedna z najpopularniejszych atrakcji wybieranych przez turystów przebywających w Gambii.

Dojazd do Parku Fathala

Trzeba przyznać, że już sama droga do rezerwatu jest sporą atrakcją. Podróż zaczyna się zwykle wcześnie rano, około godziny 6. Aby dostać się do Senegalu trzeba z Badżul przepłynąć promem do miejscowości Barra. Oczywiście najlepiej zdążyć na prom o wschodzi słońca. „Załadunek” ludzi i aut trwa dość długo, sam statek jest szczelnie wypełniony. Jeśli jesteście z grupą, trzeba uważać, żeby podczas wejścia czy wyjścia się nie zgubić, bo naprawdę jest spory chaos.

Po dopłynięciu na drugi brzeg przesiadamy się do aut 4×4. Samochody nie są zadaszone, żeby później na safari była większa swoboda. Generalnie strasznie wieje i jest głośno, a nasza Janka co chwilę spada z siedzenia, ale trzyma się dzielnie.

Przejście graniczne też jest specyficzne. Tam również panuje duży harmider. Jest sporo natrętów chcących wcisnąć turystom cokolwiek, a także żebrzących dzieci (jechaliśmy akurat w niedziele, więc nie były w szkole). Ktoś z naszej grupy kupuje im piłkę. Niestety, na powrocie widzimy znowu dzieciaki bez piłki – trafiła z powrotem do handlarza, a niedoszli piłkarze podzielili się zarobkiem. Nie ma jakiegoś wielkiego szlabanu czy widocznej kolejki do przejścia granicznego. Mamy wrażenie, że paszporty pokazują jedynie turyści. Co ważne, aby wjechać do Senegalu należy mieć żółtą książeczkę szczepień, a w niej szczepienie na żółtą febrę (koszt w Polsce to ok. 320-400 zł). Ale jak to w Afryce, wszystko można obejść. Jeśli ktoś nie ma, płaci tzw. „karę” w wysokości 10 euro.

 

Przeprawa promem z Banjul do Barra
Safari w Senegalu

Safari w Senegalu

Park Fathala zwiedzamy tymi samymi samochodami, którymi przyjechaliśmy. Przy wejściu jest staw z krokodylami, a między toaletami kręci się ogromny żółw.

Jakie zwierzęta zobaczymy na safari w Senegalu? Antylopy (kilka gatunków), zebry, żyrafy, małpy, bawoły i… jednego nosorożca. Cały wyjazd trwa około 2 godzin. Każdy samochód ma swojego przewodnika, który dodatkowo opowiada o parku i zwierzętach.

Główną atrakcją rezerwatu Fathala jest jednak spacer z lwami. Dość sceptycznie podchodziliśmy do tego, bo czytaliśmy różne opinie, niestety przeważnie niczym nie udokumentowane. Ostatecznie na spotkanie z lwami zdecydował się Daniel po namowach organizatora wycieczki. Otrzymaliśmy potwierdzenie, że lwy mają się dobrze, nie są otumanione. Zresztą było to widać, bo podczas spaceru miały ochotę na figle. Nasze pieniądze z wycieczki przeznaczane są między innymi właśnie na ich utrzymanie.

Po wizycie na safari w Senegalu czekał nas jeszcze obiad, złożony z lokalnych dań takich jak yassa czy domoda, a następnie… długie oczekiwanie na prom powrotny. Na promie miła niespodzianka. Podczas rejsu mamy okazję zobaczyć delfiny!

Spacer w lwami
Safari w Senegalu

Park Fathala – informacje praktyczne

Wycieczkę do Rezerwatu Fathala można zorganizować samemu, ale my z uwagi na to, że podróżujemy z dzieckiem zdecydowaliśmy się skorzystać ze zorganizowanej wycieczki. Nie ma problemu ze znalezieniem oferty- organizują je zarówno polskie, jak i lokalne biura podróży. My zdecydowaliśmy się na wyjazd z polskim SoAfrica. Jest to firma, która organizuje wiele wycieczek po Gambii i często jest polecana na grupach dyskusyjnych. Zapisać się oraz zapłacić można już wcześniej, co dla nas było sporym ułatwieniem. Dodatkowo taki wyjazd ma zawsze polskiego opiekuna, więc osoby, które nie mówią po angielsku nie muszą się stresować.

Koszt wycieczki dla osoby dorosłej to 110 euro. Spacer z lwami jest dodatkowo płatny 40 euro.

Co zabrać ze sobą? Kapelusz i krem przeciwsłoneczny, coś z długim rękawem, paszport, żółtą książeczkę, wodę. Osoby, które idą na spacer z lwami nie powinny mieć okularów przeciwsłonecznych, ubrań w zwierzęce printy i z ich wizerunkiem, a także z frędzlami.

Park Fathala
Krokodyle z Parku Fathala
Safari w Senegalu