#IdzDoMuzeum – najciekawsze muzea w Polsce

idzDoMuzeum, ciekawe muzea w Polsce

W tym tygodniu, po dłuższej przerwie spowodowanej walką z koronawirusem i obostrzeniami z tym związanymi, otwierają się polskie muzea. Dla większości pewnie nie jest to wiadomość tak ekscytująca jak otwarcie galerii handlowych, jednak wierzę, że po wielu tygodniach zamknięcia w domu, każdy z nas będzie miał ochotę wybrać się gdzieś, by doświadczyć i poznać coś nowego. Tym bardziej, że współczesne muzea to nie są już nudne ekspozycje! To z reguły interaktywne wystawy, które angażują każdego, od przedszkolaka do emeryta. Wielu pewnie zadaje sobie pytanie: a jakie są najciekawsze muzea w Polsce?

W ciągu ostatnich kilku lat na mapie Polski pojawiło się wiele ciekawych, nietuzinkowych muzeów. Te miejskie skupiają się na historii miasta czy regionu, ale im też nie można odmówić atrakcyjności. Jednak coraz więcej muzeów jest skupionych wokół konkretnego tematu. Może być to hobby (np. sport), znana osoba (przeważnie związana z miastem na terenie którego znajduje się muzeum), wydarzenie, idea, film czy nawet postać filmowa. Ich właściciele latami zbierają eksponaty, poświęcają wiele energii i czasu, by wystawa przyciągała uwagę.

Chcieliśmy Was zachęcić do odwiedzania właśnie takich miejsc i pokazać, że zwiedzanie muzeum wcale nie musi być nużące! Wspólnie z zaprzyjaźnionymi blogerami podróżniczymi wybraliśmy kilka nietuzinkowych wystaw w Polsce. Takich, które zapamiętamy na długo i które z ręką na sercu każdemu polecić możemy. Oczywiście jest to nasz subiektywny wybór – jeśli odwiedziliście inne równie fajne muzea w Polsce, to napiszcie o tym w komentarzu.

 

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku (woj. pomorskie)

Pod tą dumną nazwą kryje się spora budowla o nietypowym kształcie, z gdańskimi terenami stoczniowymi po jednej stronie i z wysokim Pomnikiem Poległych Stoczniowców po drugiej. Oficjalnie mówi się, że warto poświęcić na zwiedzanie trzy godziny. Moim zdaniem? To za mało!

Podchodziłam do tematu trochę jak do jeża, bo czy można słuchać o trudnej historycznej polityce tyle czasu? Sęk w tym, że to zupełnie nie to! W tym budynku jest kilka pięter przestrzeni z potężnym interaktywnym zapleczem. Człowiek przenosi się w czasie i może wszystkiego dotknąć, podsłuchać rozmowę telefoniczną, obejrzeć niesamowite dokumenty, czy historyczne pamiątki. Zagubić się w ciekawostkach, przenieść na rockowy koncert z okresu cenzury, a na tarasie widokowym – u góry – podziwiać kilka stron mniej i bardziej historycznego Gdańska. I to wszystko z audio-przewodnikiem na uszach, którego wcale nie ma się ochoty zdejmować. Chodziłam po tym wszystkim jak nakręcony dzieciak i plułam sobie w brodę, że przyszłam na dwie godziny przed zamknięciem. Dlatego niedługo wybieram się ponownie, tym razem już na cały dzień. Restauracja z kawiarnią na dole spokojnie pozwoli mi tam przetrwać tyle czasu. Szczerze polecam!

Muzeum poleca Ewa Wiliczyńska-Saj z bloga EWAway

ECS Gdańsk

 

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach (woj. dolnośląskie)

Jest takie miejsce na Dolnym Śląsku, które powinien odwiedzić każdy, ale to absolutnie każdy. Co to za miejsce? To Park Miniatur Zabytków – Dolny Śląsk w pigułce i miniaturze. Piękne zamki, wspaniałe pałace, Śnieżka, wodospady, świątynia Wang, bazyliki, kościoły, najpiękniejsze starówki, zabytkowe budynki, schroniska i zapora wodna. Wszystkie te cudeńka wykonane w skali 1:25. Odwzorowanie detali naprawdę budzi podziw. 

Przyznam się szczerze, że Park Miniatur Zabytków odwiedziłam dopiero podczas mojego drugiego pobytu na Dolnym Śląsku i nie miałam bardzo entuzjastycznego nastawienia. Wydawało mi się, że jest to przede wszystkim atrakcja dla dzieci. O jakże się myliłam!

To jest genialne miejsce, w którym można zaplanować cały pobyt na Dolnym Śląsku. Szczególnie polecam zwiedzanie parku z animatorami, którzy są skarbnicą wiedzy o regionie, znają też multum ciekawych anegdot. Gwarantuję, że po takim zwiedzaniu zostaniesz miłośnikiem Dolnego Śląska.

Co ważne – park można zwiedzać z psami.

Muzeum poleca Maria Magdalena Krychowska z bloga Okiem Maleny

najciekawsze muzea w Polsce

 

Muzeum Neonów w Warszawie (woj. mazowieckie)

Przez lata neony były nieodłączną częścią przestrzeni miejskiej w krajach bloku wschodniego, jednak w okresie transformacji zaczęły pomału znikać. Na szczęście dzięki grupie entuzjastów otwarto pierwsze Muzeum Neonów w Polsce (i jedno z nielicznych na świecie). Jego celem jest ochrona neonów, przybliżanie ich historii oraz tajników.

W zbiorach muzeum znajduje się ponad sto neonów, w tym te najbardziej znane, które w przeszłości można było zobaczyć na ulicach Warszawy. Placówka znajduje się na terenie Soho Factory, gdzie na kilku budynkach również porozwieszane są muzealne neony.

To zdecydowanie jedno z najciekawszych warszawskich muzeów, pełne kolorów i oryginalnych kształtów. Do zbiorów ciągle dodawane są nowe eksponaty, a muzeum się rozwija, więc warto się tam wybrać więcej niż tylko jeden raz.

Muzeum poleca Kamila Napora z bloga Kami and the rest of the world.

najciekawsze muzea w Polsce

 

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

W Muzeum Dobranocek możemy obejrzeć słynnych bohaterów dobranocek sprzed lat. Dowiemy się, ile zajmowało rysowanie jednego odcinka bajek typu Reksio czy Bolek i Lolek, ile zdjęć i manualnych ruchów figurkami trzeba było, aby powstał jeden odcinek Misia Koralgola. Niewielkie i tradycyjne, ale ciekawe muzeum.

Wbrew pozorom największą frajdę w Muzeum będą mieli nie dzieci, a dorośli, szczególnie ci dorastający nie później, niż we wczesnych latach 90. Współczesne dzieci mogą nie być zainteresowane eksponatami związanymi z bohaterami dobranocek, których nie pamiętają. Mogą być za to zainteresowane telewizorem, na którym specjalnie dla nich puszczony jest Bolek i Lolek 😉

Polecam muzeum tym, którzy chcą powspominać dzieciństwo i dowiedzieć się wielu ciekawostek o powstawaniu ich ulubionych dobranocek.

Muzeum poleca Dorota Miśkiewicz z bloga Weekendówka

Muzeum Dobranocek Rzeszów

 

Exploseum w Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie)

Do tych najbardziej oryginalnych placówek muzealnych w Polsce na pewno należy bydgoskie Exploseum. Powstało ono w 2011 roku na terenie dawnej fabryki chemikaliów i materiałów wybuchowych, które dla armii hitlerowskich Niemiec produkował tutaj koncern DAG (założony kilkadziesiąt lat wcześniej przez słynnego Alfreda Nobla, wynalazcę dynamitu).

Ekspozycje Exploseum ciągną się przez około 20 sal, rozmieszczone w aż siedmiu dawnych obiektach fabrycznych. Prezentują dzieje ogromnej fabryki ukrytej w Puszczy Bydgoskiej, ale także opowiadają o uzbrojeniu wojskowym, rozwoju miejscowego ruchu oporu czy trudnych warunkach pracy w fabryce DAG Bromberg. Exploseum jest częścią Szlaku TeH2O, który łączy kilkanaście obiektów w Bydgoszczy, związanych z historią przemysłową miasta – należą do niego także między innymi Muzeum Mydła i Historii Brudu, Muzeum Fotografii, znane bydgoskie spichlerze, a nawet słynny Kanał Bydgoski.

Muzeum poleca Szymon Nitka z bloga Znaj Kraj

#IdzDoMuzeum

 

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie)

W zestawieniu nie może zabraknąć tego miejsca. W muzeum znajdziecie pamiątki z podróży najsłynniejszych współczesnych podróżników: Tonego Halika i Elżbiety Dzikowskiej. Halik pochodził właśnie z Torunia, zaś Dzikowska, pomimo swojego sędziwego wieku – 84 lata – wciąż podróżuje. W 2019 odwiedziła odcięte od świata plemiona Papuasów. Wśród eksponatów zobaczycie piękne chińskie buciki, służące do krępowania kobiecych stóp albo tykwy do picia yerba mate samego Halika. Ponadto mnóstwo opisów i wspomnień podróżników, wspomnienia najsłynniejszych polskich odkrywców i cudowne zdjęcia. Wstęp kosztuje 14 złotych.

Muzeum poleca Hania Bielerzewska z bloga Na Atlantydę

#idzdomuzeum, Polska na weekend

 

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP (woj. małopolskie)

W Krakowie nie można narzekać na brak ciekawych muzeów. Jednak tym razem nie proponuję wycieczki na Wawel czy do Muzeum Narodowego. Całkiem niedawno, bo we wrześniu 2020 roku, przy oddziale NBP powstał Krakowski Salon Ekonomiczny NBP. Poza historią pieniądza na przestrzeni wieków, ciekawostkami związanymi z bankami w Krakowie i niesamowitymi monetami kolekcjonerskimi (polska moneta w kształcie kuli czy kwadratu – bardzo proszę, mają!), jest tam coś, co przyciągnie zarówno dużych jak i małych. Można podnieść prawdziwą sztabkę złota!
Jeśli chcecie zobaczyć inne ciekawe miejsca związane w pieniądzem w Krakowie, zajrzyjcie jeszcze do Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego na ulicę Piłsudskiego 12. Warto też wiedzieć, że na Wzgórzu Wawelskim jest sklep Mennicy Polskiej.
Salon czynny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 – 15:00. Zwiedzamy z animatorem, ale można też indywidualnie. Wstęp jest bezpłatny. Dodatkowo jest w budynku sklepik, w którym można kupić monety kolekcjonerskie.
Muzeum poleca Kasia Pustelny-Szewczyk z bloga Kasai
#idzdomuzeum

 

Muzeum Śląskie w Katowicach (woj. śląskie)

Miejsce to, to nie tylko ogromne przestrzenie i świetne wystawy, z których chyba największą ilość zwiedzających przyciąga „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Znajdująca się pod ziemią wystawa wita turystów… wejściem do kopalni. Tak, poznawanie XIX- i XX-wiecznej historii regionu rozpoczyna się w łaźni łańcuszkowej. Potem jest już tylko ciekawiej. Wystawa pełna jest multimediów, ciekawostek i historii autentycznych Ślązaków. 
Samo Muzeum jest częścią tzw. Strefy Kultury, która rozciąga się na terenie byłej kopalni, tuż obok słynnego Spodka, w samym centrum Katowic. Wraz z Międzynarodowym Centrum Kongresowym i siedzibą NOSPR tworzą niesamowitą przestrzeń, która sama w sobie przyciąga odwiedzających. Można tam pospacerować, coś zjeść (jest restauracja i kawiarnia, teraz oczywiście tylko w wersji na wynos), a po wejściu na taras widokowy (to autentyczna wieża wyciągowa szybu dawnej kopalni!) zobaczyć jakie Katowice są zielone. 
Muzeum poleca Basia Salamon-Szympruch z bloga Podróże Hani
najciekawsze muzea w Polsce, Katowice co zobaczyć

 

Fabryka Robotów w Mosznej (woj. opolskie)

Fabryka Robotów w Mosznej to niezwykle interesujące miejsce na polskiej mapie. Zachwyceni będa nie tylko wielbiciele postaci science fiction czy fani różnego rodzaju robotów. I mały i duży znajdzie tu coś dla siebie. Sebastian Kucharski – założyciel i główny budowniczy wszystkich robotów, chętnie dzieli się swoją pasją i opowiada o powstawaniu poszczególnych dzieł. Wykonuje je ręcznie wykorzystując do tego głównie złom samochodowy, ale również inne odpady stalowe przeznaczone do recyklingu. Nie wystraszcie się jak niektóre z robotów nagle zaczną się poruszać czy wydawać dźwięki. Precyzja i dbałość o szczegóły jest warta uwagi.
Muzeum poleca Asia Kiecka z bloga places2visit
Fabryk Robotów Moszna

 

MovieGate we Wrocławiu (woj. dolnośląskie)

Jeżeli jesteście fanami kinematografii to koniecznie musicie odwiedzić muzeum filmowe MovieGate we Wrocławiu, które znajduje się w ścisłym centrum miasta na Placu Solnym. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce, w którym możecie zobaczyć oryginalne eksponaty z topowych Hollywoodzkich filmów. W asortymencie MovieGate znajdziecie między innymi robota  z filmu „Ja, Robot”, zbroję Maximusa z filmu „Gladiator” noszoną przez Russela Crowe, sierść Chewbaccki z Gwiezdnych Wojen czy też makietę głowy Aragoga z Harrego Pottera. Jeżeli zaś jakiś z eksponatów wpadnie Wam szczególnie do oka, to mam dla Was dobrą wiadomość – wszystkie rekwizyty są na sprzedaż! Jeżeli marzyliście kiedyś by otrzymać list z Hogwartu to za niecałe 2000 zł możecie zostać posiadaczami oryginalnego listu, który zasypał Private Drive w pierwszej części serii o Harrym Potterze.

Poza filmowymi rekwizytami MovieGate oferuje także podróż w fascynujący świat iluzji, w której zobaczycie na przykład bezdenną studnię, kostkę nieskończoności czy też nauczycie się lewitować.

Muzeum poleca Krystian Łysyganicz z bloga Wolnym Krokiem

najciekawsze muzea w Polsce

 

Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęży (woj. dolnośląskie)

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy od siebie nie dodali czegoś dla fanów motoryzacji. Wybraliśmy prywatne muzeum przy zamku Topacz, położonym niespełna 20 minut drogi od centrum Wrocławia. Jak się można domyślić, już samo miejsce jest niezwykłe, gdyż wystawa została umieszczona w dawnych zabudowaniach gospodarskich, będących częścią zamkowej zabudowy. Zobaczyć tam można ponad 100 motocykli i kilkadziesiąt samochodów.

Dla miłośników jednośladów to nie lada gratka, bo w zbiorach są takie kultowe polskie marki jak Sokół, MOJ, Podkowa, Perkun czy powojenne wueski i późniejsze komary czy romety. Nie brakuje też znanych zagranicznych marek typu Harley Davidson czy Indian.

Z kolei fani samochodów nacieszą oko Jaguarami, Rolls Royce’ami czy Bentley’ami. Imponująca jest kolekcja aut polskich: Mikrus, Nysa N59, Syrena 100 czy Warszawa M20. Co ważne, prawie wszystkie egzemplarze są w bardzo dobrym stanie. I generalnie rzecz biorąc, kolekcja jest tak różnorodna, że zachwyci każdego i wcale nie musisz mieć bzika na punkcie dwóch czy czterech kółek, żeby uznać, że to po prostu bardzo fajne miejsce.

Muzeum poleca: Iwona i Daniel z bloga Szeroką Drogą

najciekawsze muzea w Polsce

 

Opisana jedenastka miejsc uznana przez nas została jako najciekawsze muzea w Polsce. Jesteśmy ciekawi Waszej opinii – które jeszcze warto odwiedzić? A może byliście w którymś w powyższych i chcielibyście podzielić się wrażeniami? Czekamy na Wasze komentarze.