Podwodny świat – Afrykarium we Wrocławiu

Od jakiegoś czasu dowiadujemy się zewsząd, że we Wrocławiu powstało niesamowite miejsce. Że niby turyści pchają się tam drzwiami i oknami, a wrażenia są bezcenne. Pewnie domyślacie się już, że chodzi o Afrykarium we Wrocławiu, będące częścią tamtejszego ZOO.

Przezornie kupiliśmy elektroniczne bilety przez Internet. Wstęp nie należy może do najtańszych (40 zł/os.), ale po prawie całym dniu tam spędzonym możemy stwierdzić, że warto.

Ze względu na mało atrakcyjną pogodę, na szczęście nie było dzikich tłumów, ale i tak czasem ciężko było dostać się pod samą szybę akwarium. Budynek Afrykarium to czarna, szklana i podłużna bryła. Może nie przytłacza swoją wielkością, ale dzięki między innymi kilku poziomom umieszczono tam aż 19 basenów o łącznej pojemności niemal 15 000 000 litrów (!)

Afrykarium we Wrocławiu – zwiedzanie

A co jest w tych akwariach? Dosłownie wszystko 🙂 Zaczynając od zwierząt zamieszkujących Morze Czerwone, rzekę Nil, poprzez te z Krainy Wielkich Rowów Afrykańskich, a kończąc na dorzeczu Kongo. Dużym zainteresowaniem cieszą się głównie: rekiny, pingwiny, foki, żółwie morskie, płaszczki i krokodyle. Uwagę przyciągają też ogromne hipopotamy, zwane końmi rzecznymi. Jedną z największych atrakcji Afrykarium jest niespełna 20-metrowy tunel, gdzie cały podwodny świat otacza nas z każdej strony. Na tyłach budynku o ustalonej godzinie (bodajże 14) odbywa się karmienie fok.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oprócz wszelkiej maści ryb i innych zwierząt wodnych, podziwiać można wielobarwną rafę koralową, a na najwyższym poziomie wiele gatunków roślin, między innymi z klimatu tropikalnego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po kilkugodzinnym spacerze w budynku Afrykarium poświęciliśmy trochę czasu na zwiedzanie pozostałej części wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Jego powierzchnia jest ogromna, ciężko wszystko zobaczyć „na szybko”. Ale mimo mało sprzyjającej pogody można powiedzieć, że przeszliśmy jego większy fragment, oglądając m. in. słonie, lwy, kangury, strusie i różnego gatunku małpy. I tak jak widać, jak wielkie inwestycje poczyniono w celu rozbudowy supernowoczesnego Afrykarium, tak samo widać brak nakładów w całą resztę. Naszym zdaniem ZOO w Opolu pod tym kątem prezentuje się lepiej – może nie ma aż tylu zwierząt, ale za to jest do nich lepszy dostęp, teren jest ładniej zagospodarowany.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jesteśmy przekonani, że Afrykarium dostarczy każdemu (nie tylko dzieciom) wspaniałych wrażeń. Jeśli będziecie się tam wybierać, to koniecznie zarezerwujcie sobie cały dzień. Uwaga: dla kogoś kto nie lubi tłumów zwiedzanie może być nieco męczące… Ale to nic, bo wszystko rekompensują takie obrazki:

Afrykarium we Wrocławiu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA