Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Muzeum Polskiej Piosenki

Od pewnego czasu, w ramach akcji „#IdzDoMuzeum” staramy się Was przekonać, że polskie muzea to już nie relikt przyszłości. Obecnie to często interaktywne przestrzenie, które mogą zainteresować każdego, a nie tylko pasjonatów tematu. Idealnym przykładem takiego miejsca jest Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, które bardzo szybko stało się topową atrakcją tego miasta.

ciekawe miejsca w Opolu, mpp opole

Dlaczego tutaj?

Większość Polaków kojarzy Opole z jednym wydarzeniem – Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki. Odbywa się on co roku od 1963 roku, zwykle w czerwcu, w tutejszym Amfiteatrze. Wówczas, te na co dzień dość spokojne miasto, ogarnia „festiwalowa gorączka”. Wszystko kręci się wokół tego wydarzenia, na ulicach można spotkać wielu znanych polskich wykonawców. Oprócz koncertów na scenie, pojawiają się też imprezy towarzyszące, jak na przykład Rajd Festiwalowy czy odsłonięcie tablicy na słynnej już Alei Gwiazd na rynku. 

Nic więc dziwnego, że to właśnie przy opolskim Amfiteatrze powstało Muzeum Polskiej Piosenki, gdzie przedstawiono historię muzyki polskiej, od lat 20. ubiegłego wieku, aż po czasy współczesne. Oczywiście są też szczegółowe informacje na temat każdej edycji opolskiego Festiwalu. Miejsce to działa od 2016 roku. Przez kilka ostatnich lat szybko wyrobiło sobie renomę i zagląda tu sporo turystów, jak i samych mieszkańców miasta. 

Opole atrakcje

Muzeum Polskiej Piosenki – zwiedzanie

Każdy odwiedzający Muzeum otrzymuje audioprzewodnik wraz ze słuchawkami. Dzięki temu można zwiedzać swoim tempem i słuchać wybranych piosenek do woli. Na parterze wzdłuż dwóch ścian umieszczono monitory dotykowe, które wyświetlają teledyski, a także fragmenty koncertów, reportaży czy wywiadów z artystami. Są też tzw. soczewki, gdzie jak przez dziurkę od klucza, można zobaczyć tło historyczne dane okresu. Co ciekawe, w Muzeum umieszczono również specjalne budki do nagrywania piosenek, gdzie zwiedzający mogą zarejestrować wybrany utwór i wysłać go sobie mailem. Niestety, przez restrykcje związane z pandemią, na chwilę obecną nie są one czynne. 

Muzeum Polskiej Piosenki

Z kolei na pierwszym piętrze ogromne wrażenie robią podwieszane kule. Można wejść do ich wnętrza i na spokojnie obejrzeć fragmenty koncertów i reportaży. Ponadto w Muzeum zgromadzono autentyczne stroje artystów, w które byli ubrani podczas swoich występów. A tuż obok obrotowej szafy znajduje się wirtualne lustro, gdzie zwiedzający mogą się przebrać w konkretny kostium. Jest też sala dla najmłodszych – wyświetlają się tam piosenki dziecięce. Nasza Janeczka, kiedy usłyszała utwór „Pan Tik Tak” była wprost wniebowzięta!

Opole atrakcje

Są też wystawy czasowe. My trafiliśmy na ekspozycję poświęconą Mieczysławowi Foggowi.

Całość dopełniają kolorowe neony, tworząc fajny klimat. 

Muzeum Polskiej Piosenki

Informacje praktyczne

Adres: Opole, ul. Pistowska 14A – budynek Amfiteatru, wejście od ul. Barlickiego

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela godz. 10-18 (ostatnie wejście o godz. 17). W poniedziałku Muzeum Polskiej Piosenki jest nieczynne.

Bilety w cenie 25 złotych normalny, 18 złotych ulgowy. We wtorki wstęp na ekspozycję stałą jest bezpłatny. Na terenie muzeum mogą też odbywać się warsztaty. Wszystkie cenniki i informacje można znaleźć na >>stronie Muzeum<<

Pod wejściem do obiektu znajduje się sporej wielkości parking.

Można też wejść bezpłatnie na teren samego Amfiteatru, o ile nie odbywają się tam koncerty czy próby. Ponadto warto odwiedzić położoną niedaleko Wieżę Piastowską. Inne ciekawe miejsca w Opolu znajdziecie >>tutaj<< 

co zobaczyć w Opolu

Muzeum Polskiej Piosenki to świetne miejsce, nie tylko dla fanów polskiej muzyki. Interaktywne instalacje, które zostały tam zamieszczone, sprawią, że na pewno nikt nie będzie się nudził. A jeśli przy okazji poznacie kilka ciekawostek z życia gwiazd, czy dowiecie się, jak powstał dany przebój, to tylko wartość dodana. Co jest największą zaletą tego miejsca? To, że zwiedzający sam wybiera, co chce zobaczyć i czego słuchać. Poza tym jednym miejscu może spędzić pół godziny, inne zupełnie pominąć; nikt nic nie narzuca. Dlatego, jeśli wybieracie się do Opola, to koniecznie wpiszcie Muzeum Polskiej Piosenki na listę „Must visit”! 

mural Opole