Opole – największe atrakcje i ich tajemnice (część 2)

W zeszłym tygodniu przedstawiliśmy Wam część pierwszą proponowanej przez nas pieszej wycieczki po Opolu. W tym wpisie znajdzie się więcej terenów rekreacyjnych, choć i tutaj też nie ominiemy tematów związanych z zabytkami i historią miasta. Zatem dowiecie się: co stało się z opolskim zamkiem, czy w Opolu są plaże i w jaki sposób mieszkańcy miasta wyznają sobie miłość. Zobaczcie z nami ciekawe miejsca w Opolu – zapraszamy!

Wzgórze Uniwersyteckie

Łatwo się domyśleć, że nazwa wzniesienia pochodzi od budynków Uniwersytetu Opolskiego ulokowanych na wzgórzu. Jednak nie zawsze tak było. Wcześniej w tym miejscu istniało wyrobisko i piece, w których wypalano wapień – stąd inna nazwa „Wzgórze Wapienne”. Później funkcjonował tam szpital oraz sierociniec. I dopiero od 1996 roku teren ten stał się własnością uniwersytetu.

Od tego czasu Wzgórze bogaci się o kolejne pomniki, sprowadzane z różnych miejsc Opolszczyzny. Często są tutaj odnawiane i przeżywają swoją drugą młodość. Takim przykładem są z pewnością barokowe „Cztery Pory Roku”, które wcześniej zaniedbane znajdowały się w parku w Biestrzykowicach. Ciekawą postacią na Wzgórzu jest też „śląski Kopciuszek”, przedstawiony tutaj jako „Dama z harfą”. Tym mianem określana była Joanna Gryzik Schaffgotschowa, jedna z najbogatszych kobiet XIX Europy. Joanna, osierocona jako mała dziewczynka, zaskarbiła sobie sympatię „króla cynku” Karola Goduli. Bogacz wkrótce zmarł, a ona została jego jedyną spadkobierczynią. Swój majątek przez lata zdołała jeszcze pomnożyć. Jej rezydencją był bajeczny pałac w Kopicach. To właśnie stamtąd pochodzi inny monument, który znalazł się na wzgórzu – pomnik św. Krzysztofa.

Z kolei dziedziniec główny Collegium Maius zdobi „Tablica papieska”, poświęcona Janowi Pawłowi II. Polski papież dzięki swej decyzji, że teologia powinna wrócić na uczelnie państwowe, jest uznawany niejako za współtwórcę Uniwersytetu Opolskiego.

Bardzo popularną częścią wzgórza jest tzw. Skwer Artystów. Umieszczono tam kilka współczesnych pomników przedstawiających polskich twórców. Wśród nich są m.in. Agnieszka Osiecka, Czesław Niemen i Marek Grechuta. W tym miejscu warto też poświecić kilka chwil na wizytę w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego.

atrakcje w Opolu

Zielony Most (Groszowy)

Ze Wzgórza Uniwersyteckiego idziemy na tzw. Mały Rynek, gdzie można odpocząć na ławce lub skorzystać z oferty licznych pubów. Docieramy do placu Wolności, gdzie stoi ogromny Pomnik Bojownikom w Wolność Śląska Opolskiego. Potocznie nazywany „opolską Nike” lub „babą na byku” stał się już wizytówką miasta. To tutaj odbywa się większość uroczystości państwowych, takich jak obchody dnia Konstytucji 3 maja. Ciekawostką jest fakt, że konkurs na pomnik wygrał zupełnie inny projekt, w myśl którego na pl. Wolności miał stać gigantyczny orzeł.

Idąc w stronę Mostu Groszowego mijamy także częściowo przeszklony budynek opolskiej filharmonii, przed którym umieszczono rzeźby trzech muzyków.

Most Groszowy utrzymany jest w stylu secesyjnym i jest przeznaczony dla pieszych. Jego nazwa pochodzi stąd, że kiedyś za przejście pobierane były opłaty w wysokości jednego grosza. Ze względu na swój kolor często bywa nazywany też „Zielonym Mostkiem”. Obecnie na jego poręczach zakochani przypinają kłódki, by potwierdzić i utrwalić swoje uczucia.

ciekawe miejsca w Opolu

ciekawe miejsca w Opolu

Wieża Piastowska (ul. Piastowska 14)

Zanim dojdziecie do Wieży Piastowskiej proponujemy przy okazji przejść się wzdłuż Kanału Młynówka. Zrewitalizowane bulwary przy jego nadbrzeżach są określane mianem opolskiej Wenecji. To miejsce warto odwiedzić zwłaszcza w nocy.Opolska Wencja

Wieża Piastowska jest jedyną pozostałością po średniowiecznym zamku książąt Piastowskich. Co ciekawe zabytek został zniszczony dopiero w 1928 roku, przez ówczesne władze rejencji Oppeln. Decyzję tłumaczono zbyt dużymi kosztami utrzymania budowli.

Wieża ma 42 metry i z powodu nierówno osiadających fundamentów jest odchylona od pionu o 1,5 stopnia. Kilka lat temu jej wnętrze przeszło gruntowny remont. W efekcie zwiedzanie jest urozmaicone efektami multimedialnymi, takimi jak spektakl cieni prezentujący obronę zamku. Jednak naszym zdaniem największą zaletą Wieży Piastowskiej jest to, że można z niej podziwiać panoramę niemal całego miasta.

W budynku obok wieży swoją siedzibę ma Urząd Marszałkowski. Warto tam zajrzeć, by zobaczyć windę „pater-noster”. Składa się ona ze spiętych ze sobą otwartych kabin, które przemieszczają się ruchem okrężnym w sąsiadujących szybach. Gdy jedni jadą w dół, drudzy w tym czasie w górę. W Polsce jest tylko 6 takich wind. 

Narodowe Centrum Polskiej Piosenki

Wizytówka Opola. To właśnie tutaj co roku w czerwcu odbywa się słynny Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Amfiteatr był budowany z myślą o tej imprezie. Jego miejsce też nie jest przypadkowe – niegdyś była tam słowiańska osada, co potwierdziły wykopaliska archeologiczne.

Przy amfiteatrze mieści się Muzeum Polskiej Piosenki, gdzie między innymi można zakupić festiwalowe pamiątki oraz poznać historię polskiej muzyki.

Amfiteatr w Opolu

Nieopodal NCPP znajduje się tzw. Stawek Barlickiego. Na jego środku umieszczono multimedialną fontannę. W okresie letnim o godzinach: 12, 18:30, 21:30 odbywają się pokazy (sugerujemy wybrać godziny wieczorne, gdy do widowiska woda-dźwięk dochodzi jeszcze światło).

Opole - Stawek Barlickiego

Wyspa Bolko i ZOO

Jeśli macie już dość opolskich zabytków oraz zgiełku miasta, a chcecie odpocząć na łonie natury, to Wyspa Bolko jest do tego idealnym terenem. Gdy miasto w 1910 roku postanowiło wykupić część dzisiejszej Wyspy Bolko, był to teren bagienny i zalewowy. Osuszono grunt, wybudowano mosty, a las prawie w całości wycięto. Wiek obecnego drzewostanu to ok. 80 lat, jednak są i wyjątki – znajduje się tu między innymi 400-letni „Dąb Piastowski”, będący pomnikiem przyrody.

Wyspa Bolko to miejsce dla miłośników wszelkich aktywności typu jogging, jazda na rowerze, kajaki, nordic walking. Znajdziecie tam popularne ostatnio siłownie na świeżym powietrzu. Chętni mogą skorzystać również z rejsu statkiem wycieczkowym po Odrze.

ciekawe miejsca w Opolu, wyspa Bolko

Znajduje się tutaj także jedna z największych atrakcji w mieście – ogród zoologiczny. Swój dom ma tam ponad 1000 zwierząt, wśród nich sporo gatunków ginących: hipopotam karłowaty, wilk grzywiasty, kangur czy gibon białoręki. Warto wcześniej sprawdzić o której godzinie odbywają się karmienia (np. goryli, lemurów), bo jest to nie lada widowisko. W opolskim ogrodzie zoologicznym można spędzić nawet cały dzień, znajdują się tam także punkty gastronomiczne, miejsca piknikowe, plac zabaw i mały park linowy. Dla najmłodszych nie lada atrakcją jest mini ZOO – zagroda ze zwierzętami gospodarskimi, które są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Jeśli macie wybór, to radzimy, żeby nie przychodzić do ZOO w upalne dni – zwierzęta chowają się w miejscach zaciemnionych i trudno dostępnych dla oka zwiedzających.

Powoli opuszczamy tereny rekreacyjne, wchodząc ponownie do centrum miasta, na ulicę 1 Maja. Po drodze mijamy charakterystyczny budynek dworca kolejowego. Skręcając w lewo na ul. Kołłątaja trafimy po kilku minutach na plac Daszyńskiego.

Fontanna Ceres / pl. Daszyńskiego

Teren dzisiejszego placu Daszyńskiego, który dziś uznajemy za centrum miasta, do roku 1819 pozostawał poza jego obszarem. Znajdowały się tu pastwiska i zaledwie kilka domów, a w miejscu gdzie obecnie tryska fontanna, stała studnia do pojenia zwierząt gospodarskich. Dzisiejsza fontanna przedstawia Ceres – bogini urodzaju. Poniżej usytuowano dwóch rybaków, skalnika z kilofem (alegoria rozwijającego się na Opolszczyźnie przemysłu wapienniczego) oraz kobietę ze snopem siana. Co ciekawe, nad Ceres wznosił się początkowo baldachim, jednak został on skradziony podczas wojny. Na pomniku widniał też napis: „Praźródłem jest błogosławiony związek pracowitości obywateli i troskliwości państwa”, który został przykryty zaprawą tynkarską…

Niezależnie od historii, plac Daszyńskiego, to obecnie miejsce, gdzie można przysiąść na ławce i w spokoju odpocząć od ulicznego zgiełku.

Fontanna Ceres w Opolu

Na tym kończy się nasza „piesza” wędrówka po Opolu. W mieście są też jednak inne miejsca, do których warto wybrać się rowerem bądź motocyklem.

Jednym z nich jest na pewno kąpielisko „Bolko”. Wcześniej wydobywano tu margiel, wykorzystywany przez pobliską cementownię. Teren zagospodarowano – wyregulowano linię brzegową oraz wyrównano podłożę. Tak powstała plaża, która przyciąga w ciepłe dni dziesiątki Opolan. Niestety, jest ona dość mała, ale jej dużym autem jest obecność ratowników wodnych oraz boisko do siatkówki. Alternatywą dla kąpieliska „Bolko” jest niestrzeżona kamionka „Piast”. Te miejsce upodobali sobie zwłaszcza nurkowie oraz „morsy”.

Kąpielisko "Bolko"

Bardzo ważnym elementem na mapie turystycznej Opola jest z pewnością Muzeum Wsi Opolskiej. Można rzec, że jest to miejsce gdzie zatrzymał się czas. Znajdziemy tam ponad 50 obiektów typowych dla dawnej wsi, wśród nich drewniane budynki szkoły, kuźni, sklepu czy gospody. Zostały one przeniesione z okolicznych miejscowości. Na uwagę zasługuje kościół św. Katarzyny z XVII wieku z przepięknym pozłacanym ołtarzem, młyn oraz dwa wiatraki (widoczne już przy wejściu). Teren można przejść 2 różnymi trasami: niebieską-krótszą i czerwoną-dłuższą. My zdecydowanie polecamy czerwoną.

Drewniana zabudowa, liczne drzewa owocowe i duże tereny zielone nadają temu miejscu sielski klimat. Jednak kilka razy w roku wieś „ożywa”, głównie za sprawą imprez organizowanych przez muzeum. Można wtedy zasmakować chleba wypiekanego w tamtejszym piecu lub spróbować swoich sił w kuźni.

Podoba Wam się Opole? Mamy nadzieję, że nasz wpis zachęcił Was do odwiedzenia i poznania bliżej tego miasta. Żeby nic Was nie ominęło na koniec prezentujemy spis najciekawszych imprez cyklicznych, które odbywają się w Opolu w ciągu całego roku.

Marzec – Opolski Festiwal Podróżniczy, Jarmark Wielkanocny w Muzeum Wsi Opolskiej,

Kwiecień – Dni Opola, Opolskie Konfrontacje Teatralne

Maj – Noc Muzeów, Noc Kultury, Międzynarodowe Targi Turystyki w Opolu, Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek

Czerwiec – Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki

Sierpień – Międzynarodowy Turniej Rycerski na Wyspie Bolko

Wrzesień – Jarmark Franciszkański, Europejskie Dni Dziedzictwa

Październik – Festiwal Filmowy Opolskie Lamy, Drum Fest Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny, Opolski Festiwal Piwa

Listopad – Opole Songwriters Festival, Opolska Jesień Literacka

Grudzień – Jarmark Bożonarodzeniowy