Największa książka świata

Zastanawialiście się kiedyś gdzie znajduje się największa książka świata? Mamy odpowiedź – w Myanmarze! Jednak nie jest książka w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Jak wygląda i ile czasu trwałoby przeczytanie jej?

Największa książka świata znajduje się w miejscowości Mandalay, dawnej stolicy Birmy. Tak konkretnie to mieści się w pobliżu pagód Kuthodaw i Sandamuni, położonych w okolicach słynnego Wzgórza Mandalay.

Jak wygląda największa książka świata?

To w rzeczywistości marmurowe płyty, na których wyryto nauki Buddy. Każda taka płyta znajduje się wewnątrz małej (przeważnie białej) stupy. Kiedyś możliwy był spacer pomiędzy stupami. Obecnie są one zagrodzone i nie można się  tam poruszać, a jedynie oglądać z głównych korytarzy w świątyni.

W pagodzie Kuthodaw umieszczono 729 płyt. Spisano na nich całą Tipitakę, czyli nauki Buddy. Zaś w pagodzie Sandamuni są aż 1774 tablice. Wyryto na nich komentarze do Tipitaki. Łącznie daje to liczbę ponad 2500 stron! Cały tekst był czytany raz – podczas pierwszego synodu buddyjskiego. Wówczas 2400 mnichów odczytywało inskrypcje na zmianę, bez żadnych przerw. Trwało to pół roku.

Wstęp do świątyń jest bezpłatny. Pagoda Kuthodaw jest czynna całą dobę, a Sandamuni w godzinach 8:30-17:00.

Zaciekawił Was ten wpis? O niesamowitym mieście, jakim jest Mandalay, możecie przeczytać we wpisie: Mandalay – kwintesencja Birmy

największa książka świata Mandalay

ciekawe miejsca w Mandalay

Największa książka świata - Birma

Największa książka świata, zwiedzanie Birma, Myanamr