Zamek w Niedzicy – zwiedzanie

Zamek w Niedzicy

Długi czerwcowy weekend. Pojechaliśmy do Białki Tatrzańskiej. Po wszystkich covidowych stresach celem był głównie wypoczynek. I gdy tak leżałam jak foczka w basenie z widokiem na Tatry, mówię do Daniela: „Tu na pewno w okolicy jest jakiś zamek, który trzeba zobaczyć” (bo my przecież kochamy zwiedzać zamki!). I był. A nawet dwa – zamek w Niedzicy i w Czorsztynie. Dziś opowiemy Ci o pierwszym z nich.

Oczywiście poniższą anegdotę traktuj trochę z przymrużeniem oka, bo przecież zamek Dunajec w Niedzicy jest jednym z najpopularniejszych w Polsce. Co roku odwiedza go setki turystów, co zresztą odczuliśmy na własnej skórze, ale o tym może później…

zamek w Niedzicy zwiedzanie

Fakty i ciekawostki

Nie będziemy Cię zanudzać szczegółową historią zamku, bo nie chcemy przepisywać podręczników czy Wikipedii. Ale warto znać kilka faktów przed zwiedzaniem. Budowla podstała w XIV wieku i jej celem była obrona północnej granicy Węgier. I tak aż do 1945 roku zamek w Niedzicy był we władaniu Węgrów. Obecnie zabytkiem opiekuje się Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Został on podzielony na dwie części: muzealną, którą możemy zwiedzać, oraz hotelową. Oprócz samego zamku turystom udostępniono Wozownię (w cenie biletu na zamek) i Spichlerz (płatne dodatkowo).

Z zamkiem Dunajec wiąże się kilka ciekawych legend. Jedna z nich mówi o tym, że w tutejszych lochach więziony był słynny Janosik. Przykuto go do ściany łańcuchami, ale tak mocno pragnął zobaczyć się ze swoją ukochaną Maryną, że wyrwał hak ze ściany, a łańcuchy rozkuł. Przeskoczył zamkowe mury i uciekł, a otwór po wspomnianym haku zachował się do dzisiaj.

zamek w Niedzicy zwiedzanie

Natomiast mnie najbardziej zaciekawiła legenda związana z tzw. testamentem Inków. Głosi ona, że na terenie warowni ukryto pismo, w którym były zawarte informacje o skarbie tego ludu. 

W zamku w Niedzicy nakręcono też kilka filmów. Wśród nich można wymienić „Zemstę”, „Wakacje z duchami” czy właśnie „Janosika”.

Zamek w Niedzicy zwiedzanie

Ale do rzeczy. W sezonie zamek jest czynny codziennie w godzinach 9-17 (ostatnie wejście 16:20). Niestety, obecnie wskutek obostrzeń związanym z koronawirusem, zwiedzać można tylko indywidualnie, bez przewodnika.

W ramach jednego biletu można zobaczyć zamek i Wozownię. W zamku znajdziesz pomieszczenia takie jak więzienie z izbą tortur, izbę i sypialnię żupana spiskiego, izbę staży i komnaty ostatnich właścicieli warowni – rodziny Salamonów. Są też stare fotografie. Oczywiście większość ekspozycji nie pochodzi z samego zamku, ale przedmioty zostały tak umiejętnie dobrane, że nie odnosi się wrażenia, że „coś tu nie pasuje”.

zamek w Niedzicy zwiedzanie

Jednak chyba największą atrakcją zamku, naszym zdaniem, są tarasy widokowe, skąd rozpościera się widok na okolicę całą okolicę. Wrażenie robi zwłaszcza zapora wodna na Zbiorniku Czorsztyńskim. Jeśli masz więcej czasu i pogoda sprzyja, warto na nią podejść.

tama na jeziorze czorsztyńskim

Wozownia mieści się przy parkingu zamkowym. W jej wnętrzu znajdują się zabytkowe pojazdy konne pochodzące z lat 1900-1939. Z kolei pochodzący z XVIII wieku Spichlerz usytuowany jest ok. 150 m od zamku. Obecnie urządzono tam wystawę stałą Sztuki Ludowej Spisza.

Przyda Ci się ta wiedza

Zwiedzanie zamku Dunajec można połączyć ze zwiedzaniem zamku w Czorsztynie. Obydwie budowle dzieli niewielka odległość, ale co istotne – płynąc jest jeszcze szybciej (i prościej). Możesz zatem zostawić samochód na parkingu pod jednym zamkiem i popłynąć do drugiego. Jest kilka firm zajmujących się tego typu przeprawami. Ceny są podobne, my płaciliśmy 16 zł za osobę w obie strony. Rejs trwa kilka minut, ich częstotliwość jest dość spora.  Na łódź można zabrać rower czy wózek. Co tu dużo pisać – dla nas i naszej Małej była to dodatkowa atrakcja.

Zamek w Niedzicy mieliśmy okazję odwiedzić w trakcie długiego weekendu. Jak łatwo można się domyślić, nie byliśmy jedynymi, którzy wpadli na ten pomysł ? Na szczęście byliśmy dość wcześnie, dzięki czemu uniknęliśmy największych tłumów. Nie zmienia to jednak faktu, że w kolejce trzeba było odstać swoje, dlatego chyba najlepiej zwiedzać poza takimi „gorącymi” okresami, a jeśli już nie ma wyboru, to wybrać się na miejsce z samego rana.

Ta sama zasada dotyczy parkingu, który w sezonie jest szybko zapełniony. Na szczęście oprócz parkingu przyzamkowego (zresztą też najdroższego), jest jeszcze kilka alternatyw, np. parking pod Zaporą czy pod Karczmą Zadyma.

Jeśli chodzi o zwiedzanie z dziećmi „wózkowymi”, to wózek trzeba zostawić przy wejściu i nie ma innej opcji, ponieważ w samym zamku jest sporo schodów i wąskich przejść. Na szczęście dla naszej Janki chodzenie po schodach było mega frajdą. Jeśli dziecko nie chodzi, najlepiej mieć ze sobą nosidło/chustę.

zamek Dunajec, zamki w Polsce

Zamek w Niedzicy – informacje praktyczne

Adres: Zamkowa 2, 34-441 Niedzica-Zamek

Ceny biletów (czerwiec  2021) – Zamek i Wozownia 19 zł, ulgowy 14 zł. Dzieci do 5 lat wchodzą za darmo. Spichlerz – 5 zł. Aktualne ceny biletów i godziny otwarcia najlepiej sprawdzać na stronie zamku.

Parking przyzamkowy – 12 zł

Co ciekawego w okolicy? – zapora wodna z obrazem 3D Moc Żywiołów, Zamek w Czorsztynie, Spiska Kraina (Park Rozrywki z Parkiem Miniatur), plaża „Pieniny”, a nieco dalej m.in. Białka Tatrzańska z Termami Bania.

Nocleg – my nocowaliśmy w Białce Tatrzańskiej w Willi Płazówka Białczańska, polecamy! Jeśli wolisz nocleg bliżej zamku, poszukaj >>tutaj<<

nocleg w Białce Tatrzańskiej

Jedzenie – jeśli chcecie zjeść coś „na szybko”, to w sezonie przy ścieżce z zamku na zaporę są otwarte stoiska gastronomiczne. Oprócz tego w okolicy znajduje się kilka restauracji – Restauracja by Marco, Czardasz, Karczma Hajduk, Karczma Zadyma.

Lubisz zwiedzać zamki? Koniecznie zerknij na nasz ranking europejskich zamków.