Poczuj się jak górnik – Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Śląsk cieszy się raczej wątpliwym zainteresowaniem wśród turystów. Niemniej jednak w województwie tym jest kilka ciekawych miejsc, w których można spędzić atrakcyjnie czas. Jednym z takich obiektów jest na pewno Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Zwiedzanie odbywa się z reguły kilkunastoosobowych grupach, w obecności przewodnika. Pierwsza część wycieczki krąży wokół historii górnictwa oraz kopalni. Turyści obchodzą nowoczesne muzeum (atrakcje multimedialne), dopiero potem zjeżdża się do podziemi, 40 metrów w dół. Oczywiście do tego potrzebne są kaski ochronne, w które zostaje wyposażony każdy uczestnik wycieczki. Przewodnik prowadzi grupę wąskimi, krętymi korytarzami, czasem zatrzymując się, opowiadając jak wyglądała kiedyś praca pod ziemią. Największą atrakcją jest z pewnością przepływ łodziami (trasa ma 270 m). Całość trwa około 90 minut. Co ważne, trzeba się ciepło ubrać; panie – buty na obcasie niewskazane.

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Częścią obiektu jest Skansen Maszyn Parowych. Jeśli przyjeżdża się do Kopalni to warto poświęcić trochę czasu na przejście tego niewielkiego, acz urozmaiconego wieloma maszynami terenu. Można tam znaleźć między innymi walec parowy, parowóz wąskotorowy czy też kolejowy żuraw parowy.

DSC_0380 DSC_0365

Sztolnia Czarnego Pstrąga

Częścią całego kompleksu w Tarnowskich Górach jest również Sztolnia Czarnego Pstrąga. Znajduje się ona w Parku Repeckim. Zwiedzanie odbywa się ruchem wahadłowym, od szybu „Ewa” do szybu „Sylwester” bądź odwrotnie i polega na przepłynięciu łodziami 600-metrowej trasy. Jest to najdłuższa w Polsce tego typu podziemna trasa. W trakcie wycieczki uczestnikom towarzyszy przewodnik, który opowiada rozmaite historie o kopalni i regionie. Koszt wstępu to 24 zł za bilet normalny, 19 zł za ulgowy. Naszym zdaniem to nieco za dużo jak na 20-minutowy rejs.