Powrót do przeszłości

Co roku w jeden z wrześniowych weekendów, niedaleko miejscowości Jesenik, mają miejsce uliczne wyścigi motocykli historycznych. Okolicznościowy tor umieszczony jest w malowniczo położonym miasteczku Branna. Tegoroczne zawody odbyły się 12 i 13 września. Trzeba przyznać że impreza jest wielkim świętem motocyklizmu, ponieważ w ciągu dwóch dni w tym miejscu można spotkać pojazdy, których nie ogląda się na co dzień. Chodzi zarówno o te startujące w zawodach, jak i te najnowocześniejsze, na których przyjeżdżają widzowie. Nie da się ukryć, że wyścigi motocykli w Brannej, to wyjątkowa impreza dla motocyklistów.

 

Tor jest dość krótki (około 2 tys. metrów), co powoduje, że wyścig jest bardzo dynamiczny. Trasa składa się z długiej prostej oraz serii bardzo ostrych zakrętów. Trzeba przyznać, że wszystko to tworzy naprawdę bardzo interesujące widowisko.

IS_P9130260

Zawody odbywają się w różnych klasach, dzielących zawodników według rocznika pojazdów i pojemności. Jest także klasa motocykli z wózkiem bocznym. Ta ostatnia jest chyba najbardziej emocjonująca ze względu na prędkości uzyskiwane przez te pojazdy oraz to jak zachowują się zawodnicy, którzy pracują jako balanserzy – wystają ponad połową ciała poza wózek boczny.

wyścigi motocykli w Brannej

Ponadto bardzo ciekawa była rywalizacja najstarszych motocykli czterosówowych i motocykli dwusuwowych o małej pojemności, które imponują ilością osiąganych obrotów. Prędkościami nie odbiegały one od tych motocykli o pojemnościach 500ccm i większych.

IS_P9130141

wyścigi motocykli w Brannej

Polecam w przyszłym roku wpisać wyścigi motocykli w Brannej w Wasze kalendarze, gdyż jest to świetna impreza, której towarzyszy super atmosfera. Na polach otaczających miasteczko można spokojnie rozłożyć namioty i spędzić tam dwa, a nawet trzy dni.

Jesteś w Brannej? Może warto także zwiedzić inne rejony Czech? Nasze relacje z wizyt w Czechach znajdziecie tutaj.

IS_P9130079 IS_P9130066 IS_P9130044 IS_P9130612 IS_P9130568 IS_P9130562 IS_P9130515 IS_P9130488