Jarmark świąteczny w Ołomuńcu

jarmark Ołomuniec

Drezno, WiedeńPraga, a może Wrocław? Gdzie najlepiej wybrać się na jarmark bożonarodzeniowy? Ile osób, tyle opinii. My od kilku lat szwendamy się po Polsce i sąsiednich krajach w poszukiwaniu tych najciekawszych. Tym razem wybraliśmy się na jarmark świąteczny w Ołomuńcu.

Jarmark świąteczny w Ołomuńcu mieści się w zabytkowym sercu miasta, czyli na tutejszym rynku. A w zasadzie to na dwóch rynkach, bo Ołomuniec posiada Rynek Górny (z ratuszem) i Dolny. Większość stoisk i atrakcji jest oczywiście ustawiona na tym pierwszym.

Jarmark świąteczny w Ołomuńcu

Jarmark świąteczny w Ołomuńcu

Wszystkiego po trochu

Straganów na jarmarku jest dużo i w związku z tym panuje tam całkiem spora różnorodność. Kupicie między innymi pierniki, zimowe kapcie, kożuchy, świąteczne ozdoby, a nawet skarpetki i wyroby prosto od kowala. Pojawiają się też stoiska z biżuterią. Jednak nie ma co ukrywać – największą popularnością cieszą się stanowiska gastronomiczne. Począwszy od drobnych przekąsek typu orzeszki czy kasztany, a kończąc na kiełbasach z grilla. Można też znaleźć stoiska z serami (te ołomunieckie są znane na całą Europę!) i miodem.

jarmarki Czechy

Jarmark świąteczny w Ołomuńcu

I wreszcie największy hit jarmarku – grzańce. Jarmark świąteczny w Ołomuńcu wręcz z nich słynie. W „miasteczku ponczowym” skosztujcie wina czy ponczu z różnymi przyprawami, urozmaiconymi na przykład domieszką rumu, brandy czy pomarańczą. Smaków co nie miara, ale kolejki w „godzinach szczytu” też ogromne.

Nie tylko zakupy

Oprócz dziesiątek straganów, dzieje się tu znacznie więcej. Na Rynku Górnym ustawiono scenę, gdzie występują lokalne zespoły wykonujące świąteczną muzykę oraz odbywają się spektakle dla dzieci i dorosłych. Jest również świecąca kolorowa karuzela dla najmłodszych, można spotkać ulicznych grajków. Natomiast na Rynku Dolnym powstało lodowisko pod gołym niebem. Trzeba przyznać, że cieszy się ono sporym zainteresowaniem.

Jarmark świąteczny w Ołomuńcu, jarmarki w Czechach

Klimat całemu przedsięwzięciu nadają zabytki wokół: piękny ratusz i kamienice otaczające rynek, jak również fontanny i pomniki, w tym ten największy – monumentalna Kolumna Świętej Trójcy.

Ołomuniec jarmark

Tegoroczny jarmark świąteczny w Ołomuńcu trwa od 23 listopada do 24 grudnia. Macie więc jeszcze trochę czasu, aby odwiedzić naszych południowych sąsiadów i skosztować pysznego ponczu.

Jarmark świąteczny w Ołomuńcu