Valletta i okolice

atrakcje Malty, zwiedzanie Valletty

Uznawana za jedną z najpiękniejszych europejskich stolic, najbardziej wysunięta z nich na południe. Jedno z najmocniej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. I wreszcie – najbardziej słoneczna miejscowość w Europie. Tak się pisze o Valletcie.  A jaka w rzeczywistości jest stolica Malty? Co ciekawego można zwiedzić w pobliżu? Na razie napiszemy tylko, że jeśli coś jest „must see” na Malcie, to na pewno jest to Valletta i okolice.

Valletta jest miastem stosunkowo młodym, bo proces jej budowy rozpoczął się dopiero w drugiej połowie XVI wieku. Początkowo istniał tu tylko fort św. Elma (o nim później). Inicjatorem budowy był Jean Parisot de la Valette, wielki mistrz zakonu joannitów – stąd też wzięła się nazwa miasta.

Valletta i okolice, stolica Malty

Zwiedzanie Valletty

Nie jest to miejsce, by wymieniać wszystkie zabytki stolicy Malty. Wszak na powierzchni 0,8 kilometra kwadratowego znajduje się tu jakieś 320 takich obiektów. Podpowiemy natomiast na co można i warto zwrócić uwagę.

Do miasta wchodzi się główną bramą miejską. Znajduje się przy niej dworzec autobusowy, z którego dojedziecie praktycznie w każde miejsce na wyspie, oraz fontanna Trytona.

Malta co zobaczyć, atrakcje Malty

Większość zabytkowych budynków umiejscowiona jest wzdłuż głównej ulicy Republiki. Oprócz tego mieści się tam sporo kawiarni, restauracji i sklepów z pamiątkami. Typowa „ulica reprezentacyjna”. Mimo wszystko zachęcamy do wejścia w boczne uliczki, które mają swój niewątpliwy urok. I to chyba one z całej stolicy najbardziej nam się spodobały!

Valletta zwiedzanie, stolica Malty

Po przejściu przez bramę miejską zobaczycie dość nowoczesny budynek parlamentu, a tuż za nim salę koncertową „na świeżym powietrzu”. Wcześniej stał tu budynek Royal Opera Hause, który został zbombardowany przez Luftwaffe. Idąc dalej dotrzecie do kontrkatedry św. Jana. Ten niepozorny z zewnątrz kościół, w środku mieści prawdziwe dzieła!

Valletta zwiedzanie

W Valletcie nie brak ciekawych muzeów. Wśród nich można wymienić chociażby Narodowe Muzeum Archeologiczne i Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych. Nie sposób jednak zobaczyć wszystko w tak krótkim czasie, więc my zdecydowaliśmy się na zwiedzanie Pałacu Wielkich Mistrzów.

„Must see” w Valletcie

Dwupiętrowy Pałac jest uznawany za jeden z najciekawszych obiektów do zwiedzania w Valletcie, mimo że podobnie jak kontrkatedra, z zewnątrz wcale nie przyciąga uwagi. W zasadzie „od zawsze”, czyli od czasów swojego powstania w 1571 roku,  był siedzibą władców Malty. Dziś mieści się tu Kancelaria Prezydenta, a w czasie oficjalnych wizyt i obrad budynek jest dla turystów zamknięty.

Do Pałacu wchodzi się mijając tzw. Dziedziniec Neptuna, późnej zaczyna się zwiedzać od pierwszego piętra. A tam można podziwiać liczne dzieła sztuki, freski oraz obrazy przedstawiające dzieje zakonu, jak i samej Malty. Z kolei na parterze umieszczono kolekcję Wielkiej Zbrojowni. Jak łatwo się domyśleć, zobaczycie tam militaria – od szabli, przez zbroje, a kończąc na armatach.

Valletta i okolice
Valletta i okolice zwiedzanie Malty

Wspomniana ulica Republiki biegnie aż do Fortu św. Elma i połączonego z nim Narodowego Muzeum Wojny. Za najciekawsze eksponaty uznaje się tu samolot Faith (jedyny taki zachowany) oraz samochód, którym jeździł Roosevelt podczas pobytu na wyspie.

Ale to nie koniec zwiedzania Valletty! Koniecznie musicie odwiedzić Górne i Dolne Ogrody Barrakka. Z tych pierwszych rozciągają się widoki na port i miasta leżące naprzeciwko (o nich poniżej), zaś w ich dolnej kondygnacji znajduje się tzw. Bateria Powitalna, skąd codziennie o godzinie 16 wystrzelają saluty armatnie.

Valletta co zobaczyć, ogrody Barrakka

Valletta i okolice – jeśli szukasz noclegu, to spróbuj poszukać go >>tutaj<<

Trzy Miasta

Z Valletty w dosłownie kilkanaście minut możecie dostać się do maltańskiego trójmiasta. W jego skład wchodzą: Vittoriosa (Birgu), Cospicua (Bormla) i Sanglea (Isla), które leżą na przeciwległym brzegu Wielkiego Portu. Z Valletty dojedziecie tam autobusami nr 1,2,3 i 4.

Wśród wymienionych chyba najbardziej popularne jest Birgu. Pewnie dlatego, że moim zdaniem, jest tam najwięcej do zobaczenia. W końcu była to kiedyś stolica Malty! Co prawda w efekcie II wojny światowej ucierpiało trochę zabytków, ale wciąż można podziwiać na przykład Pałac Inkwizytora czy kościół św. Laurentego. Półwysep wieńczy wodny Fort St. Angelo (wstęp 8 euro). Była ta główna kwatera Zakonu podczas Wielkiego Oblężenia Malty (1565 r.). W 2012 na jego renowację przeznaczono ze środków unijnych 13,4 mln euro. Ponadto w Birgu warto też przejść się wzdłuż portu – cumują tam naprawdę wypasione jachty…

trójmiasto malta, ciekawe miejsca na Malcie

Sanglea wydaje się być bardzo klimatyczna, głównie dzięki wąskim zabudowaniom. Poza sezonem niewielu jest tu turystów.

Valletta i okolice, Malta zwiedzanie

Z kolei Cospicua niejako łączy dwa pozostałe miasta, jest z nich najmłodsza i zarazem największa. Znajdziecie tam megalityczne budowle, a także liczne świątynie (jeśli ktoś lubi je zwiedzać).

Valletta i okolice – nasze wrażenia

Będąc na Malcie, mimo wszystko niewielkiej wyspie, niemożliwym wręcz jest nie zobaczenie stolicy. Można nawet powiedzieć, że wszystkie drogi prowadzą do Valletty. Bo rzeczywiście – w jakimkolwiek punkcie wyspy się nie znajdziecie, na pewno traficie na autobus, który jedzie właśnie tam.

atrakcje Malta, Valletta i okolice

Valletta to naprawdę piękne, pełne uroku miasto. Mimo to nas nie zauroczyło jakoś szczególnie. Owszem, wąskie uliczki nadają niezły klimat, ale to nie zawsze wystarczy. Daliśmy Valletcie trzy szanse (bo tyle razy tam byliśmy) i im dłużej tam przebywaliśmy, tym bardziej byliśmy niepocieszeni. Mało tego, liczyliśmy, że skoro to stolica, to jest szansa załapać się na obiad nawet w porze sjesty. I tutaj także się przeliczyliśmy. Valletta i okolice to miejsca, które trzeba zobaczyć, ale naszym zdaniem na Malcie jest sporo ciekawszych miejsc.

Zobaczcie także jak wyglądała wcześniejsza stolica Malty – Mdina

Zarówno w Valletta, jak i Trzy Miasta, były plenerem dla wielu produkcji filmowych. Tablicę z najważniejszymi zobaczycie w Ogrodach Barrakka. Wśród nich można wymienić chociażby popularną „Grę o Tron”, „Troję” czy „Hrabiego Monte Christo” I być może podążanie śladami swoich ulubionych bohaterów jest dobrym sposobem na zwiedzanie tych miast.