Wieża Piastowska – odkrywamy Opole na nowo

Opole co zobaczyć

Są takie miejsca, do których lubimy wracać. Spora część z nich jest daleko i te wizyty nie są częste. Na szczęście mamy też kilka takich miejsc pod nosem. To na przykład nasza opolska Wieża Piastowska.

Wieża Piastowska – trochę faktów

Budowla pochodzi najprawdopodobniej z końca XIII wieku lub połowy XIV wieku, co czyni ją jednym z najstarszych obiektów architektury obronnej w Polsce. Jest jedyną pozostałością po Zamku Piastowskim, który z dość wątpliwych powodów został wyburzony (!) w 1928 roku. Szerokość jej murów wynosi aż 3 metry. Jeśli zaś chodzi o wysokość, to mierzy ona 35 metrów, a wraz ze szpicą 42. Nic więc dziwnego, że uznawana jest za świetny punkt widokowy.

Wieża Piastowska

Kilka lat temu Wieżę wyremontowano. Celem prac była nie tylko poprawa „kondycji” tego opolskiego zabytku, ale też jego adaptacja dla celów turystycznych.

Opole ciekawe miejsca

I właśnie dzięki tej renowacji Wieża Piastowska stała się bardziej atrakcyjna dla turystów, gdyż wspinaczka na górę urozmaicona jest nie tylko opowieściami przewodnika, ale także prezentacjami multimedialnymi dotyczącymi historii miasta. Tym samym przemawia do nas postać Bolka I, a poprzez spektakl cieni możemy zobaczyć, jak wyglądało oblężenie wieży. Na ostatniej platformie można przyjrzeć się archiwalnym zdjęciom Opola. Jest to przedsmak tego, co można zobaczyć później – wystarczy otworzyć drewniane drzwi i oczom ukazuje się panorama miasta. Można łatwo dostrzec, co się zmieniło, a co pozostało w prawie nienaruszonym stanie… Wieża Piastowska to świetny punkt widokowy na Opole i chociażby z tego powodu warto tu przychodzić częściej.

Opole zwiedzanie, ciekawe miejsca w Opolu

Fajne jest to, iż nawet jeśli trzeba czekać na wyjście z Wieży Piastowskiej wcześniejszej grupy, to turyści nie są pozostawieni samym sobie – w budynku, gdzie znajduje się kasa, można rozsiąść się wygodnie na kanapach i obejrzeć film przedstawiający historię Opola (*niestety na dzień 13.02.2021 r. ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem ta część jest tymczasowo wyłączona z użytku). Na pewno jest to dobre rozwiązanie i póki co nieczęsto stosowane w innych tego typu atrakcjach.

Zwiedzanie z małym dzieckiem

Co tu ukrywać – zastanawialiśmy się trochę, czy to aby dobre miejsce na wycieczkę z tak małym, bo 1,5-rocznym dzieckiem. Co prawda słyszeliśmy, że rodziny zwiedzały Wieżę Piastowską z dużo młodszymi dziećmi, ale tutaj akurat nie ma żadnego problemu, ponieważ takie dziecko można nieść w nosidle bądź chuście i każdy jest zadowolony. Ale nieco starsze dziecko… trudno czasem przewidzieć jak będzie się zachowywać.

Wieża Piastowska Opole

Na szczęście nasze obawy okazały się mocno na wyrost. Janeczka była zachwycona, że jest tu aż tyle schodów i można się po nich wspinać, nawet jeśli czasem idzie to trochę trudniej. Nie bała się ani tego jak na początku wyłączono światło, ani teatru cieni, a mówiącym Bolkiem I była wręcz zachwycona. Pewnie chętnie sama by z nim podyskutowała. Warto pamiętać, że na szczycie Wieży wieje i w chłodniejsze dni warto zaopatrzyć najmłodszych, ale też i samego siebie, w czapkę czy opaskę.

Każde dziecko, które odwiedzi Wieżę Piastowską, otrzymuje specjalną książeczkę z największymi atrakcjami Opola. Po zakończonym zwiedzaniu w miejscu, gdzie mowa jest o Wieży, przybijana jest pieczątka potwierdzająca wizytę. Takie kolekcjonowanie pieczątek to świetny pomysł, żeby zachęcić dzieci do zwiedzania (oczywiście te nieco starsze niż 1,5 roku ;)) 

Opole zwiedzanie

Wieża Piastowska – informacje praktyczne

Adres: Opole, ulica Piastowska 14 (obok Urzędu Wojewódzkiego)

Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek g. 9-17, sobota-niedziela g. 11-16 (ostatnie wejście na pół godziny przed zamknięciem).

Bilet: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł. Bilet rodzinny/grupowy: każda osoba po 5 zł. Dzieci do lat 3 wchodzą za darmo. Więcej aktualnych informacji na stronie MOSiR Opole

Parking: w weekendy można korzystać za darmo z parkingu pod samą Wieżą. Ponadto miejsca parkingowe znajdują się wzdłuż ulicy Piastowskiej. Sporej wielkości parking znajduje się przed Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, które jest rzut beretem od Wieży Piastowskiej.

Zobacz >>największe atrakcje Opola<<.