home Opolszczyzna Paczków – perełka Opolszczyzny

Paczków – perełka Opolszczyzny

Czy tytuł tego wpisu nie jest aby trochę na wyrost? – część z Was zapyta. Otóż mając za sobą dziesiątki, a nawet setki kilometrów przejechanych po Opolszczyźnie, zdecydowanie możemy stwierdzić, że Paczków wyróżnia się na tle innych miast i miasteczek. Czym? Przede wszystkim średniowiecznym tajemniczym klimatem, który kryje się za murami miasta.

atrakcje Paczków

Specjalnie dla Was okryjemy nieco z tej tajemniczości. Gotowi?

Fakty czy legendy?

Źródła wskazują, że Paczków (od imienia Pakosław) wyłonił się z plemienia Ślężan w połowie XIII wieku. Dokładnie w 1254 roku biskup wrocławski Tomasz I wydał zgodę na lokalizację miasta. Z kolei podanie ludowe wspomina o pewnym rzymskim wodzu Lucca, który osiedlił się na tych terenach wiele lat wcześniej i nawet postawił tutaj świątynię dla jednego ze swoich bóstw. Wieś miała zostać zniszczona przez Węgrów, a następnie przez tychże odbudowana… Czy tak było naprawdę, tego nie wiemy.

Paczków od samego początku był grodem warownym, gdyż jednym z jego głównych zadań była ochrona południowo-zachodniej granicy księstwa biskupiego. Dlatego też miasto szybko zostało ufortyfikowane i otoczone murami.

średniowieczne mury obronne Paczkowa

Inna z legend głosi, iż Paczków był również chroniony przez zamek zbudowany przez Bolka Wysokiego. Budowla nie przetrwała do dziś, zburzono ją w XV wieku, najprawdopodobniej z rozkazu samych biskupów, którzy widzieli w tej twierdzy zagrożenie dla miasta. Jednak co ciekawe po okolicy rozeszła się wieść o ukrytym na wzgórzu zamkowym („Bolkowym”) skarbie. Dostępu do niego miały strzec złe moce oraz zaklęcie – skarb można było wydobyć tylko o północy, nie mówiąc przy tym ani słowa. I nawet pojawiło się dwóch śmiałków, którzy połasili się na te bogactwa. Gdy je znaleźli, ukazały im się dwie zjawy budujące szubienice. Gdy wskazały, którego z mężczyzn najpierw powieszą, ten w panice zapytał „Dlaczego mnie?”. W tym momencie wszystko wniknęło bez śladu, łącznie ze skarbem.

Polskie Carcassonne

Paczków nazywany jest „polskim Carcassonne” z uwagi na świetnie zachowany pierścień murów obronnych, które okalają jego centrum. Pierwotnie były dwa mury – zewnętrzny i wewnętrzny, oddalone od siebie o 7 metrów. Niegdyś były wysokie na 9 metrów, dziś w niektórych miejscach mają 7. W ciągu murów osadzono 24 baszty łupinowe, obecnie jest ich 19. Różnią się one wyglądem, jak i wysokością. W niektórych zachowały się także otwory strzelnicze.

atrakcje Paczkowa

Elementami obwarowań Paczkowa są wieże bramne: Wrocławska, Kłodzka i Ząbkowicka oraz Brama Nyska. Pierwsza z nich, jest najstarsza i najwyższa, liczy 23 metry. Wieża Kłodzka z kolei nazywana jest także „głodową”, gdyż więziono w niej ludzi skazanych na śmierć. Ząbkowicka zaś powstała na przełomie XIV i XV wieku, blisko łaźni miejskiej, której zawdzięcza swą drugą nazwę „Łaziebna”.

ciekawe miejsca na Opolszczyźnie

Uporządkowania” fortyfikacji miejskich dokonano w XIX wieku. Wówczas zburzono pozostałości muru zewnętrznego, rozebrano budynki i mosty bramne oraz zasypano fosę, tworząc planty miejskie.

Od kilku lat turyści mogą pospacerować się koronie muru obronnego. Drewniana konstrukcja znajduje się przy Bramie Nyskiej, blisko Domu Kata (o nim później). Trasa liczy 80 metrów, więc niewiele, ale za to rozciąga się z niej piękny widok na paczkowski ratusz.

średniowieczne miasto

Inne zabytki

Ratuszowi warto przyjrzeć się także z bliska, gdyż architektonicznie jest całkiem ciekawym budynkiem. Powstał w XVI wieku, jednak był wielokrotnie przebudowywany i swój renesansowy charakter zachowała jedynie wieża. Można na nią wejść i zobaczyć cały Paczków z góry.

ciekawe miejsca Paczków

Interesujące są również kamienice na rynku. Każda z nich jest inna, reprezentują style od gotyku po klasycyzm. Najstarsze pochodzą z około 1500 roku. Nie ma tu przepychu charakterystycznego dla podobnych miasteczek, natomiast trzeba przyznać, że paczkowski rynek ma swój urok. W kamienicach funkcjonują niewielkie sklepiki spożywcze lub odzieżowe, coś co już ciężko znaleźć w dużych miastach.

Paczków - rynek

Budowlą, która wyróżnia się w Paczkowie, jest kościół św. Jana Ewangelisty. Położony jest na wzgórzu, dzięki czemu nieco góruje nad rynkiem i pozostałą częścią miasta. Ta świątynia jest uznawana za najsłynniejszy kościół warowny w Europie Środkowej. Ma charakterystyczne wykończenie dachu, w formie tzw. „jaskółczych ogonów”. Wewnątrz znajdują się cenne zabytki, wśród nich studnia zwana „tatarską”. Mówi się o tym, że miała być potencjalnym schronieniem dla mieszkańców w razie najazdu nieprzyjaciela, choć znana jest też inna legenda. Według niej został w niej utopiony Tatarzyn, w zemście pewnego włościanina z Paczkowa, któremu ten wcześniej uwiódł córkę. Dlatego teraz, gdy do studni zagląda młoda dziewczyna, serce Tatarzyna przypomina sobie swoją miłość i woda zaczyna się burzyć. Natomiast gdy zagląda tam starszy, wąsaty mężczyzna, to woda mętnieje.

zabytki w Paczkowie

Przez lata do symbolu Paczkowa urósł inny obiekt – Dom Kata. Ten budynek owiany licznymi legendami, znajduje się w okolicy Bramy Nyskiej, tuż za murami. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych swoimi białymi ścianami. Według podań mieszkał tu kat wraz z rodziną. Świadczy o tym między innymi bliskość cmentarza i pierwszej szubienicy, choć ponoć kat wyroków z Paczkowa nie wykonywał, bo naraziłby się mieszkańcom. W domu umieszczono przedmioty z życia codziennego Paczkowian. Jest też sala, która została zrekonstruowana jako „Izba Kata”. Po tamtych czasach został cennik, dzięki któremu wiemy, że przykładowo ćwiartowanie kosztowało 12 talarów, obcięcie uszu – 2, a spalenie na stosie – 6. Ponadto w budynku otrzymacie wszelkie niezbędne informacje na temat miasta, bo mieści się tam Centrum Informacji Turystycznej.

Dom Kata w Paczkowie

Francja? Nie, Paczków

Jest jednak miejsce, którym miasto powinno się chwalić w całej Polsce, a także poza jej granicami. To paczkowska winnica „Hople – Poraj Paczków” połączona z Metamuzeum Motoryzacji (ul. Kościuszki).

winnica Paczków

Trochę przypadkiem odkryto, że ziemia paczkowska nadaje się idealnie pod uprawę winorośli. Tak w 2005 roku na 5 hektarach zbocza wzgórza postała winnica. Winiarnia oraz pomieszczenia produkcyjne, znajdują się w budynku zabytkowej obory. Odpowiednia grubość murów zapewnia tym pomieszczeniom delikatny chłód tak potrzebny przy tego typu artykułach.

Paczków atrakcje

Winnica Hople

Hoduje się tu zarówno odmiany białe (np. Kerner, Kernling, Pinot Blanc, Pinot Gris, Siegerrebe), jak i czerwone (np. Pinot Noir, Acolon, Cabernet Cortis, Regent). Chętni mogą zwiedzić winnicę. W trakcie wycieczki otrzymują podstawowe informacje dotyczące produkcji wina oraz o historii tego miejsca. Wizyta kończy się degustacją win. Można je tu także zakupić. Co ciekawe, każde z nich nazwane jest inną marką samochodu.

To z kolei wiąże się z innym miejscem będącym częścią winnicy – Metamuzeum Motoryzacji. Połączono tutaj przyjemne z pożytecznym. Z jednej strony widzimy wspaniałą kolekcję zabytkowych samochodów, wśród nich Mercedesy, Ferrari, Porsche, Rolls-Royce. Z drugiej zaś – różnego rodzaju konstrukcje i przedmioty, na których wykonuje się doświadczenia. Dzięki nim zwiedzający poznają prawa rządzące mechaniką, takie jak praca silnika, dynamika, zasady poruszania się pojazdów. Wszystko to jest umieszczone w zabytkowej stodole z XVIII wieku. Trzeba przyznać, że to znakomita zabawa, ale także atrakcyjna lekcja fizyki, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W winnicy znajduje się jeszcze jeden budynek – zadaszony tor kartingowy.

Paczków ciekawe miejsca, atrakcje na Opolszczyźnie

Paczków - Metamuzeum Motoryzacji

Miejsce to jest prowadzone przez Fundację Rodziny Biernackich „Pojęcie o wyobrażeniu”. Odwiedzać je można od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17, natomiast jeśli chcecie przyjechać w weekend, musicie się wcześniej umówić. Kontakt znajdziecie na stronie www.hople.pl

winnica Hople Paczków

Co więcej?

Całkiem niedaleko winnicy „Hople” znajduje się jeszcze Muzeum Gazownictwa. Mieści się ono w budynkach starej gazowni, która działała do 1977 roku. Zachowały się tutaj urządzenia do produkcji gazu miejskiego. Prezentowane są też różne urządzenia gazowe wykorzystywane w gospodarstwach domowych oraz gazomierze. Warto przed odwiedzinami, zadzwonić do muzeum i upewnić się, czy na pewno będzie w tym czasie czynne. Przykładowo – w wakacje atrakcja jest otwarta tylko w co drugą niedzielę.

Paczków

Macie ochotę na chwilę relaksu? Możecie udać się nad pobliskie Jezioro Paczkowskie. Mieści się ono dosłownie na granicy województwa opolskiego z dolnośląskim. Nie ma tu za bardzo infrastruktury dla turystów, ale jest to fajne miejsce, by odpocząć. W trakcie kiedy my odwiedzaliśmy Paczków, jezioro przeżywało spore oblężenie, gdyż odbywał się tutaj Aeropiknik, czyli zawody lotów balonowych.

Jezioro Paczkowskie, zielone miejsca na Opolszczyźnie, Aeropiknik Paczków

Jeśli chodzi o restauracje, niestety nie ma w tej kwestii w Paczkowie wielkiego wyboru. Trochę dziwi brak jakiegokolwiek tego typu lokalu na rynku. Ale smacznie i niedrogo zjecie w „Przystani u Grubego Na Coś dobrego” (ul. Staszica).

Nie da się ukryć, że Paczków mocno nas zaskoczył. Oczywiście na plus! Te małe niepozorne miasteczko, okazało się naszpikowane pięknymi miejscami, zabytkami oraz tajemnicami. A to wszystko jeszcze bardziej przekonało nas do tego, że warto podróżować po Polsce i poznawać jej zakątki.

Zaciekawiła Cię Opolszczyzna? Zajrzyj tutaj.

 • Trafiliśmy na świetną pogodę, a to pomaga w chwytaniu fajnych ujęć 😉 Co nie zmienia faktu, że generalnie Paczków okazał się bardzo fotogeniczny 😀

 • Jestem zdziwiona, piękne ujęcia ! i to w Paczkowie!

 • Nigdy nie jest idealnie 😉 Myślę, że może tak być ze względów bezpieczeństwa. Ktoś tu w komentarzach wspominał o pijanych menelach kręcących się po mieście. Może dlatego kładka otwarta jest tylko wtedy, gdy ktoś jej może doglądać. A tak poszedłby jeden taki pijany, spadł i potem jeszcze żądał odszkodowania od miasta 😀 No ale to jest tylko moja teoria 😉
  Mnie np. dziwi czemu Muzeum Gazownictwa poza okresem letnim jest czynne tylko w co drugi weekend. Dla mnie to jakiś absurd. Ja rozumiem, że kiedyś trzeba mieć wolne, ale akurat takie placówki powinny je mieć np. w poniedziałek (jak jest to w wielu takich muzeach na całym świecie).

 • Ramirez

  Tą kładkę na murach to zrobili góra 5 lat temu. Niestety jak widzę nie zawsze jest otwarta pomimo że powinna. Ostatnio byłem 30 grudnia w sobotę i tylko zamknięte kłódki sobie obejrzałem.

 • A kto mówi o wypasionych restauracjach? Raczej jesteśmy dalecy od tego, a knajpka, w której byliśmy podawała przepyszne jedzenie, ale raczej wypasioną bym jej nie nazwała. Chodzi bardziej o to, żeby było cokolwiek na rynku.
  W Paczkowie byłam pierwszy raz, więc nie mam porównania czy jest lepiej czy gorzej. Ale z tego co wiem, to kładka na murach, nie jest jakoś specjalnie stara, a Metamuzeum Motoryzacji to już totalna nowość – więc chyba jednak coś się zmienia, i to nawet na plus 😉

 • Ramirez

  A po co komu wypasione restauracje. Mi jako turyście wystarczył bar przy Narutowicza. Smacznie i z cenami normalnymi. Szkoda tylko że miasto bardzo zaniedbane. Ma potencjał ale niszczeje i przez wiele lat nic się nie zmiana.

 • Warto! To chyba nasze największe „odkrycie” w tym roku (jeśli chodzi o Polskę).

 • ciekawy opis, aż nabrałam ochoty aby tam pojechać

 • Devi, hahaha niestety na każdą raczej się nie da – chyba że masz drabinę 😉

 • Wydaje sie byc cieakwym miesjcem. Mnie by zachwycila architektura muzeum oraz chec wlezienia na kazda mozliwa wieze 😀

 • Iwona

  Asia, ktoś już wcześniej wspomniał o tym pałacu w komentarzach – wychodzi na to, że go pominęliśmy. Szkoda, bo musiał być ciekawy. Chyba że chodzi o pałac leżący przy winnicy, ale on akurat nie popada w ruinę, a wręcz przeciwnie.

 • Spędziłam w Paczkowie prawie 2 miesiące jako dziecko – w prewentorium. Mieszkaliśmy w niesamowitym budynku, niemal pałacu. Widzieliście może ten budynek? Podobno popada w ruinę.

 • Pingback: Atrakcje Nysy | Szeroką Drogą()

 • Świetne zdjęcia, zachęcające do odwiedzin.
  Winnica jak we Francji 🙂
  Pozdrawiam 🙂

 • Iwona

  Panie Andrzeju, chodzi o ten pałacyk, który należy obecnie do właściciela winnicy? Widzieliśmy go z daleka i nie mamy o nim żadnych informacji, więc postanowiliśmy nic o nim nie pisać – zresztą skoro nie można go zwiedzić ani dobrze zobaczyć, to żaden turysta by tej wiedzy nie wykorzystał :/ Co do reszty – podróżujemy trochę po regionie i niestety takich walących się zabytków, o których nikt już nie pamięta, jest sporo. Pozostaje mieć nadzieję, że jednak z czasem ktoś się znajdzie i chociaż część z nich zostanie odrestaurowana.

 • Andrzej

  W Paczkowie jest tez stary pałacyk na „kociej górze”. Kiedyś ( za moich czasów ) było tam przedszkole a w parku mnóstwo bardzo starych i różnych drzew. Dziś jest to prywatna baza wypadowa byłych ministrów gdzie organizują sobie imprezy…mozna zobaczyć tylko zewnętrzną część z ulicy lub od strony „kozielna” jest jeszcze wiele miejsc które byłyby pięknym zabytkiem gdyby tylko ktoś się tym zajął i nie pozwolił zgnić / zawalić.

 • Iwona

  Wszystkie komentarze są zatwierdzane przez administratora, ale uwierz mi, że wszystkie (nawet te negatywne) pojawiają się na stronie. Zatwierdzanie jest potrzebne, aby uniknąć spamu, który niestety lubi się pojawiać w komentarzach.

 • Iwona

  Mieszkanka, staramy się zawsze pokazywać lepsze strony odwiedzonych miejsc. Zwłaszcza, że jesteśmy w tych miejscach tylko np. na weekend i niektóre opinie mogłyby być krzywdzące. Nie spacerowaliśmy nocą po parku, byliśmy za to nad jeziorem (nawet tam spaliśmy) i atmosfera była bardzo przyjemna.
  Jeździliśmy trochę po świecie i naprawdę Paczków ma się czym chwalić. Jak każde miasto na świecie ma swoje małe i duże problemy. To zwłaszcza mieszkańcom powinno zależeć na promocji miasta, bo im więcej turystów, tym więcej pieniędzy w budżecie miasta i u lokalnych przedsiębiorców. Im więcej pieniędzy tym większe szanse, że wszystko zmieni się na plus, np. będzie więcej patroli policji czy straży miejskiej.
  Dzięki za opinię – takie głosy się liczą!

 • Iwona

  Bartek, czasem pod nosem mamy bardzo fajne miejscówki 😉

 • Iwona

  Karolina, niestety źródła, które posiadamy nie piszą o jakiego konkretnie bożka chodziło. Ale może ktoś wie? Jeśli tak, to napiszcie w komentarzu!

 • Mieszkanka

  Jakoś negatywnego komentarza nawet nie mozna dodać. Fest reklama 😉

 • Mieszkanka

  A o paczkowskich menelach ktoś wspomniał na każdym rogu? Lub, że po 22:00 strach wyjść na spacer do parku, bo można dostać w pysk za nic przez paczkowską patologie, z którą nawet policja sobie nie radzi? Nie? A to szkoda.🤗

 • Nigdy nie wpadłbym na to, że w Paczkowie, tak blisko mnie, może być tak ładnie. Dzięki za ten wpis.

 • Nigdy na Opolszczyźnie nie byłam, ale te zdjęcia beczek wina mnie zachęciły, Haha.

  A wiadomo jakiegoś boga ta świątynia była? Szkoda, że się nic nie zachowało!

 • cudowne miejsce !!!!!!!

 • Iwona

  Adrian, zapraszamy! Atrakcji nie zabraknie 😉 Pomyśl tylko o jakimś noclegu w okolicy albo o kierowcy, który nie pije, bo warto wybrać się na degustację win do Hople 😉

 • Iwona

  Anita, akurat w okolicy jest sporo fajnych tras, więc dla motocyklistów to bajka 🙂

 • Iwona

  Dorota, też mocno ubolewałam nad tym, że w rynku nie ma żadnej restauracji :/ Ale w zasadzie nie ma się czemu dziwić – turystów mało, miejscowi nie jadają w restauracjach, a jak już to jadą nad jezioro do smażalni. Zaś winnica to absolutna nowość; muzeum, które przy niej powstało nie zostało jeszcze oficjalnie otwarte (choć już można je zwiedzać).

 • Takie piękne miejsca! Mam niedaleko do opolszczyzny, więc na pewno się wybierzemy z ekipą. 😀

 • Zazdroszczę Wam tych podróży motocyklowych strasznie! Wsiadacie na motocykl i odwiedzicie przy okazji tak fantastyczne miejsca. Paczków bardzo mi się podoba. Szczególnie jego nazwa 😉

 • Parę lat temu byliśmy w Paczkowie. Mury robią duże wrażenie, ale niestety miasteczko jest nieco zaniedbane i brakuje mu właśnie chociażby uroczych knajpek i kawiarenek. Żałuję że nie trafiliśmy do winnicy. Brzmi kusząco:)

 • Magdalena, generalnie na weekend spokojnie z dzieciakami możecie jechać – jestem pewny, że nie będziecie się nudzić 🙂 Jak pojedziecie do Paczkowa, to w okolicy macie jeszcze zamek w Otmuchowie, Nysę ze swoimi fortami; kawałek dalej Głuchołazy. Można się pokusić o jakieś górskie wędrówki (np. na Biskupią Kopę).

 • Olka, cóż zrobić jak ich jest tyle 😉

 • Globfoterka – warto pojawić się na tych terenach 😉

 • Jeśli tylko będę w okolicy to koniecznie będę musiał zobaczyć to miejsce. 😉

 • Globfoterka

  Przyznam szczerze, że kiepsko znam te tereny, ale jeśli tylko będę w okolicy, to zajrzę do Paczkowa! 🙂

 • Przez Was będę się musiała wyprowadzić na Opolszczyznę, żeby znaleźć czas na wszystkie rekomendowane przez Was atrakcje 😀

 • Gdyby Opolszczyzna miała więcej takich pereł, to pewnie chętni byśmy się tam wybrali .-) A tak serio, to te winnice wyglądają obiecująco!

 • Wygląda świetnie, nigdy nie słyszałam o tym miejscu 😀

 • Iwona

  Kasia, my wcześniej słyszeliśmy co prawda o Paczkowie, ale nie wiedzieliśmy, że tam tak ładnie 🙂

 • Iwona

  Darek – wszystkie zdjęcia były robione 2 tygodnie temu (ostatni weekend lipca), kościoła też 🙂

 • Mam pytanko, czy zdjęcia kościoła są świeże? 🙂 Byłem jakiś czas temu w Paczkowie i okazało się niestety, że wieża była remontowana, a bardzo mi zależy na zobaczeniu tego obiektu w pełnej krasie. Byłbym niezwykle wdzięczny za odpowiedź! Pozdrawiam, Darek

 • Natalia

  W Paczkowie byłam tylko przejazdem. Nigdy nie zatrzymałam sie tam na dłużej co musze nadrobić. Z chęcia odwiedziłabym winnice 🙂

 • Wow! Nie miałam pojęcia o tym mieście, a wygląda jak z bajki. Uwielbiamy zamki i warownie, a tu polski Carcassonn. Byłam we francuskim i urzekł mnie bardzo, więc czas nadrobić straty. I te winnice… rozmarzyć się można. Dzięki za super kierunek!

 • Iwona

  Ania, jeszcze kilka lat i pewnie imię Pakosław wróci 😉 Skoro wraca Franciszek, Józef czy Helena…

 • Winnica! O, ja to po wino!!! Strasznie na niedzielę rozbawiło mnie imię Pakosław 😀 😀 😀

 • Szymon, warto się zatrzymać chociaż na chwilę. Można zaparkować na rynku i nawet „na szybko” zobaczyć ratusz, mury, wieże i Dom Kata – wszystko jest to pobliżu. Na winnicę trzeba już trochę więcej czasu, ale mimo wszystko warto. Nad Otmuchowskim też byliśmy, ale to już inna historia 😉

 • TosiMama, w Polsce jest dużo takich miejsc 🙂 A rzeczywiście to się wyróżnia 🙂

 • przez Paczków jechałem parę razy w życiu, ale nigdy nie zwiedzałem. Natomiast z jezior przede wszystkim kojarzę Otmuchowskie (o Paczkowskim też wiedziałem, ale jakoś nigdy nie ogarniałem)

 • Jakie piękne miejsce. Może kiedyś uda nam się tam dotrzeć.

 • Iwona

  Anka, myślę, że dla wielu było to zaskoczeniem 😉 Historia wygląda tak, że jej właściciel kupił tam najpierw pałacyk. Chcąc się nieco odgrodzić, posadził kilka rzędów winorośli… No i okazało się, że znakomicie się przyjęły 🙂

 • Anka

  Zainteresowała mnie winnica. To ciekawe, że w Polsce można uprawiać winorośl.

 • Iwona

  Olga, dokładnie tak 🙂

 • Iwona

  lauralt – nic dziwnego, że nie słyszałaś, to nie jest jakieś super-znane miasto 😉 Ale my właśnie lubimy pokazywać takie miejsca 🙂

 • Idealne na weekend z rodziną-dla każdego coś dobrego!

 • lauralt

  Moze to glupie ale nie skyszalam o tym miejscu smieszna nazwa moj pies nazywa sie podobnie haha

 • Monika, zdecydowanie 🙂 Zwłaszcza, że też cała okolica piękna. W pobliżu jest jeszcze Otmuchów (zamek), nieco dalej Głuchołazy i Góry Opawskie.

 • Piękne miejsce na weekenddowy wypad.

%d bloggers like this: