Paczków – perełka Opolszczyzny

winnica Paczków

Czy tytuł tego wpisu nie jest aby trochę na wyrost? – część z Was zapyta. Otóż mając za sobą dziesiątki, a nawet setki kilometrów przejechanych po Opolszczyźnie, zdecydowanie możemy stwierdzić, że Paczków wyróżnia się na tle innych miast i miasteczek. Czym? Przede wszystkim średniowiecznym tajemniczym klimatem, który kryje się za murami miasta.

atrakcje Paczków

Specjalnie dla Was okryjemy nieco z tej tajemniczości. Gotowi?

Fakty czy legendy?

Źródła wskazują, że Paczków (od imienia Pakosław) wyłonił się z plemienia Ślężan w połowie XIII wieku. Dokładnie w 1254 roku biskup wrocławski Tomasz I wydał zgodę na lokalizację miasta. Z kolei podanie ludowe wspomina o pewnym rzymskim wodzu Lucca, który osiedlił się na tych terenach wiele lat wcześniej i nawet postawił tutaj świątynię dla jednego ze swoich bóstw. Wieś miała zostać zniszczona przez Węgrów, a następnie przez tychże odbudowana… Czy tak było naprawdę, tego nie wiemy.

Paczków od samego początku był grodem warownym, gdyż jednym z jego głównych zadań była ochrona południowo-zachodniej granicy księstwa biskupiego. Dlatego też miasto szybko zostało ufortyfikowane i otoczone murami.

średniowieczne mury obronne Paczkowa

Inna z legend głosi, iż Paczków był również chroniony przez zamek zbudowany przez Bolka Wysokiego. Budowla nie przetrwała do dziś, zburzono ją w XV wieku, najprawdopodobniej z rozkazu samych biskupów, którzy widzieli w tej twierdzy zagrożenie dla miasta. Jednak co ciekawe po okolicy rozeszła się wieść o ukrytym na wzgórzu zamkowym („Bolkowym”) skarbie. Dostępu do niego miały strzec złe moce oraz zaklęcie – skarb można było wydobyć tylko o północy, nie mówiąc przy tym ani słowa. I nawet pojawiło się dwóch śmiałków, którzy połasili się na te bogactwa. Gdy je znaleźli, ukazały im się dwie zjawy budujące szubienice. Gdy wskazały, którego z mężczyzn najpierw powieszą, ten w panice zapytał „Dlaczego mnie?”. W tym momencie wszystko wniknęło bez śladu, łącznie ze skarbem.

Polskie Carcassonne

Paczków nazywany jest „polskim Carcassonne” z uwagi na świetnie zachowany pierścień murów obronnych, które okalają jego centrum. Pierwotnie były dwa mury – zewnętrzny i wewnętrzny, oddalone od siebie o 7 metrów. Niegdyś były wysokie na 9 metrów, dziś w niektórych miejscach mają 7. W ciągu murów osadzono 24 baszty łupinowe, obecnie jest ich 19. Różnią się one wyglądem, jak i wysokością. W niektórych zachowały się także otwory strzelnicze.

atrakcje Paczkowa

Elementami obwarowań Paczkowa są wieże bramne: Wrocławska, Kłodzka i Ząbkowicka oraz Brama Nyska. Pierwsza z nich, jest najstarsza i najwyższa, liczy 23 metry. Wieża Kłodzka z kolei nazywana jest także „głodową”, gdyż więziono w niej ludzi skazanych na śmierć. Ząbkowicka zaś powstała na przełomie XIV i XV wieku, blisko łaźni miejskiej, której zawdzięcza swą drugą nazwę „Łaziebna”.

ciekawe miejsca na Opolszczyźnie

Uporządkowania” fortyfikacji miejskich dokonano w XIX wieku. Wówczas zburzono pozostałości muru zewnętrznego, rozebrano budynki i mosty bramne oraz zasypano fosę, tworząc planty miejskie.

Od kilku lat turyści mogą pospacerować się koronie muru obronnego. Drewniana konstrukcja znajduje się przy Bramie Nyskiej, blisko Domu Kata (o nim później). Trasa liczy 80 metrów, więc niewiele, ale za to rozciąga się z niej piękny widok na paczkowski ratusz.

średniowieczne miasto

Inne zabytki

Ratuszowi warto przyjrzeć się także z bliska, gdyż architektonicznie jest całkiem ciekawym budynkiem. Powstał w XVI wieku, jednak był wielokrotnie przebudowywany i swój renesansowy charakter zachowała jedynie wieża. Można na nią wejść i zobaczyć cały Paczków z góry.

ciekawe miejsca Paczków

Interesujące są również kamienice na rynku. Każda z nich jest inna, reprezentują style od gotyku po klasycyzm. Najstarsze pochodzą z około 1500 roku. Nie ma tu przepychu charakterystycznego dla podobnych miasteczek, natomiast trzeba przyznać, że paczkowski rynek ma swój urok. W kamienicach funkcjonują niewielkie sklepiki spożywcze lub odzieżowe, coś co już ciężko znaleźć w dużych miastach.

Paczków - rynek

Budowlą, która wyróżnia się w Paczkowie, jest kościół św. Jana Ewangelisty. Położony jest na wzgórzu, dzięki czemu nieco góruje nad rynkiem i pozostałą częścią miasta. Ta świątynia jest uznawana za najsłynniejszy kościół warowny w Europie Środkowej. Ma charakterystyczne wykończenie dachu, w formie tzw. „jaskółczych ogonów”. Wewnątrz znajdują się cenne zabytki, wśród nich studnia zwana „tatarską”. Mówi się o tym, że miała być potencjalnym schronieniem dla mieszkańców w razie najazdu nieprzyjaciela, choć znana jest też inna legenda. Według niej został w niej utopiony Tatarzyn, w zemście pewnego włościanina z Paczkowa, któremu ten wcześniej uwiódł córkę. Dlatego teraz, gdy do studni zagląda młoda dziewczyna, serce Tatarzyna przypomina sobie swoją miłość i woda zaczyna się burzyć. Natomiast gdy zagląda tam starszy, wąsaty mężczyzna, to woda mętnieje.

zabytki w Paczkowie

Przez lata do symbolu Paczkowa urósł inny obiekt – Dom Kata. Ten budynek owiany licznymi legendami, znajduje się w okolicy Bramy Nyskiej, tuż za murami. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych swoimi białymi ścianami. Według podań mieszkał tu kat wraz z rodziną. Świadczy o tym między innymi bliskość cmentarza i pierwszej szubienicy, choć ponoć kat wyroków z Paczkowa nie wykonywał, bo naraziłby się mieszkańcom. W domu umieszczono przedmioty z życia codziennego Paczkowian. Jest też sala, która została zrekonstruowana jako „Izba Kata”. Po tamtych czasach został cennik, dzięki któremu wiemy, że przykładowo ćwiartowanie kosztowało 12 talarów, obcięcie uszu – 2, a spalenie na stosie – 6. Ponadto w budynku otrzymacie wszelkie niezbędne informacje na temat miasta, bo mieści się tam Centrum Informacji Turystycznej.

Dom Kata w Paczkowie

Francja? Nie, Paczków

Jest jednak miejsce, którym miasto powinno się chwalić w całej Polsce, a także poza jej granicami. To paczkowska winnica „Hople – Poraj Paczków” połączona z Metamuzeum Motoryzacji (ul. Kościuszki).

winnica Paczków

Trochę przypadkiem odkryto, że ziemia paczkowska nadaje się idealnie pod uprawę winorośli. Tak w 2005 roku na 5 hektarach zbocza wzgórza postała winnica. Winiarnia oraz pomieszczenia produkcyjne, znajdują się w budynku zabytkowej obory. Odpowiednia grubość murów zapewnia tym pomieszczeniom delikatny chłód tak potrzebny przy tego typu artykułach.

Paczków atrakcje

Winnica Hople

Hoduje się tu zarówno odmiany białe (np. Kerner, Kernling, Pinot Blanc, Pinot Gris, Siegerrebe), jak i czerwone (np. Pinot Noir, Acolon, Cabernet Cortis, Regent). Chętni mogą zwiedzić winnicę. W trakcie wycieczki otrzymują podstawowe informacje dotyczące produkcji wina oraz o historii tego miejsca. Wizyta kończy się degustacją win. Można je tu także zakupić. Co ciekawe, każde z nich nazwane jest inną marką samochodu.

To z kolei wiąże się z innym miejscem będącym częścią winnicy – Metamuzeum Motoryzacji. Połączono tutaj przyjemne z pożytecznym. Z jednej strony widzimy wspaniałą kolekcję zabytkowych samochodów, wśród nich Mercedesy, Ferrari, Porsche, Rolls-Royce. Z drugiej zaś – różnego rodzaju konstrukcje i przedmioty, na których wykonuje się doświadczenia. Dzięki nim zwiedzający poznają prawa rządzące mechaniką, takie jak praca silnika, dynamika, zasady poruszania się pojazdów. Wszystko to jest umieszczone w zabytkowej stodole z XVIII wieku. Trzeba przyznać, że to znakomita zabawa, ale także atrakcyjna lekcja fizyki, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W winnicy znajduje się jeszcze jeden budynek – zadaszony tor kartingowy.

Paczków ciekawe miejsca, atrakcje na Opolszczyźnie

Paczków - Metamuzeum Motoryzacji

Miejsce to jest prowadzone przez Fundację Rodziny Biernackich „Pojęcie o wyobrażeniu”. Odwiedzać je można od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17, natomiast jeśli chcecie przyjechać w weekend, musicie się wcześniej umówić. Kontakt znajdziecie na stronie www.hople.pl

winnica Hople Paczków

Co więcej?

Całkiem niedaleko winnicy „Hople” znajduje się jeszcze Muzeum Gazownictwa. Mieści się ono w budynkach starej gazowni, która działała do 1977 roku. Zachowały się tutaj urządzenia do produkcji gazu miejskiego. Prezentowane są też różne urządzenia gazowe wykorzystywane w gospodarstwach domowych oraz gazomierze. Warto przed odwiedzinami, zadzwonić do muzeum i upewnić się, czy na pewno będzie w tym czasie czynne. Przykładowo – w wakacje atrakcja jest otwarta tylko w co drugą niedzielę.

Paczków

Macie ochotę na chwilę relaksu? Możecie udać się nad pobliskie Jezioro Paczkowskie. Mieści się ono dosłownie na granicy województwa opolskiego z dolnośląskim. Nie ma tu za bardzo infrastruktury dla turystów, ale jest to fajne miejsce, by odpocząć. W trakcie kiedy my odwiedzaliśmy Paczków, jezioro przeżywało spore oblężenie, gdyż odbywał się tutaj Aeropiknik, czyli zawody lotów balonowych.

Jezioro Paczkowskie, zielone miejsca na Opolszczyźnie, Aeropiknik Paczków

Jeśli chodzi o restauracje, niestety nie ma w tej kwestii w Paczkowie wielkiego wyboru. Trochę dziwi brak jakiegokolwiek tego typu lokalu na rynku. Ale smacznie i niedrogo zjecie w „Przystani u Grubego Na Coś dobrego” (ul. Staszica).

Nie da się ukryć, że Paczków mocno nas zaskoczył. Oczywiście na plus! Te małe niepozorne miasteczko, okazało się naszpikowane pięknymi miejscami, zabytkami oraz tajemnicami. A to wszystko jeszcze bardziej przekonało nas do tego, że warto podróżować po Polsce i poznawać jej zakątki.

Zaciekawiła Cię Opolszczyzna? Zajrzyj tutaj.