Test kamery Olympus TG-Tracker

Olympus Tg-Tracker opinie


Olumpus Tough! TG-Tracker, czyli kamera akcji Olympusa. Producent na stronie chwali się, że to „Bohater najlepszych akcji gotowy na każde wyzwanie” – sprawdzimy czy tak właśnie jest.

Już na pierwszy rzut oka kamera wygląda solidnie. Obudowa wykonana z metalu, skręcana śrubkami, jest bardzo zwarta i daje poczucie że nie rozpadnie się przy pierwszym upadku. Ciekawostką jest możliwość odchylenia ekranu, co umożliwia nam patrzenie na to co nagrywamy w danym momencie. Dodatkowo GT-Tracker został wyposażony w dosyć mocną ledową lampę, która doświetla obiekty filmowane z małej odległości pod wodą, gdy ta jest zamulona i ciemna. Podczas filmowania wieczorem czy w nocy zapewne niewiele to da, ale obiekty rejestrowane z bliska powinny być już fajnie doświetlone.

TG-Tracker opinie

My jednak testowaliśmy actioncama Olympusa pod kątem motocykli. Jest wiele plusów dla tej kamery i motocykliści powinni być z niej zadowoleni. Film poniżej powinien już dać wyobrażenie o tym co mały Olympus potrafi.

Plusy

– bardzo dobra stabilizacja obrazu,

– pasuje do popularnych mocowań typu GoPro,

– kamera super radzi sobie z szybką i częstą zmianą intensywności oświetlenia,

– zarówno w 4K, jak i w HD i FHD kamera nagrywa bardzo realne kolory, 

– bardzo proste menu, brak niepotrzebnych funkcji, których nigdy nie użyjesz,

– bardzo solidna obudowa, wodoszczelna, bez dodatkowych akcesoriów,

– moduł WiFi,

– długi czas pracy na baterii,

– uruchomienie nagrywania jednym przełącznikiem.

.

Minusy

– mały włącznik uruchomienia nagrywania,

– brak możliwości podłączenia zasilania podczas nagrywania,

– zniekształcenia obrazu na bokach spowodowane bardzo szerokim obiektywem.

Menu kamery jest bardzo proste w obsłudze i można powiedzieć bardzo intuicyjne, na dobrą sprawę nie czytając instrukcji nawet każdy laik będzie potrafił ustawić dogodny dla siebie format wideo czy klatkarz. Ikony są duże dzięki czemu poruszanie się po wszystkich ustawieniach nie sprawia problemu kiedy chcemy coś zmienić a kamera jest przypięta do kasku czy np. gmoli motocykla. Zrobiliśmy też kilkanaście ujęć tego jak wygląda menu kamery.

Kilka danych powinno przybliżyć Wam zalety kamery: 
kamera jest wodoodporna do 30 m, mrozoodporna do –10°C, wytrzymuje nacisk 100 kg i jest odporna na pyły. Została zaprojektowana  w oparciu o słynny system uszczelnień OLYMPUS (znaną np. z serii O-MD), które zapewniają wytrzymałość i odporność

GT- Tracker wyposażony jest w pięć sensorów, które monitorują wszystko, co widzisz i czujesz. GPS, kompas, akcelerometr, barometr i termometr rejestrują parametry otoczenia i pozycję, dając użytkownikowi dostęp do wszystkich informacji. Zaletą jest to, że podczas naszych podróży zapisywany jest ślad GPS. Co ważne może być on rejestrowany mimo że kamera nie rejestruje nagrań video. Ślad ten można pobierać z kamery za pośrednictwem aplikacji na smartfony.

Możliwe jest też pobieranie materiałów z kamery na smartfon, ich edycja i bezpośrednie udostępnianie na portalach społecznościowych. Telefon może być użyty jako pilot do uruchomiania kamery czy spustu migawki aparatu.  Aplikacje „OI.Track” i „Ol. Share” są darmowe i dostępne w sklepach APP Store i Goole Play.

Ultra szeroki obiektyw bo aż(!) 204 stopnie, pozwala uchwycić bardzo wiele, ale też powoduje że ekran jest nieco zniekształcony na bokach. Długość ogniskowej to 13,9 mm odp. 35mm, czyli dla pełno klatkowego sensora. Sensor zastosowany w kamerze to 1/2,3″ CMOS z efektywnymi 7,2 Megapikselami. Wspomniany wyżej monitor LCD ma proporcje 4:3 i jest o przekątnej ekranu 3,8 cm/1,5″ posiada 115 200 pkt.

Tryby nagrywania

Podstawowe tryby nagrywania wideo to:

– film 4K Ultra HD 30p,

– film 1080 Full HD 60p/30p,

– film 720 HD 240p/120p/60p/30p

Tryby 240 I 120 fps to tzw. slow motion, czyli zapis video w zwolnionym tempie. Odtwarzane nagranie odbywa się w 30 klatkach na sekundę, czyli 4 razy wolniej przy 120 fps i aż 8 razy wolniej przy 240 fps od nagrania. 

Wschody, zachody słońca czy zmiany warunków pogodowych możemy nagrywać za pomocą funkcji Time Lapse czy rejestrowania filmu poklatowego. Tu kamera też daje nam możliwość kilku ustawień, a przede wszystkim ustawienie interwału rejestracji klatek.

Poniżej krótki filmik przedstawiający jakość nagrań w różnych trybach. Kamera zamontowana na statywie w jednym miejscu by można było łatwo porównać nagrania.

Do kamery dostaniecie dwa szkła ochraniające obiektyw. Jedno do nagrań pod wodą, drugie do nagrań na powierzchni. Kamera ma wbudowane mocowanie na gwint statywowy i posiada głowicę montażową do mocowań innych firm (GoPro), co powoduje że po zakupie dowolnego zestawu za około 100 złotych, kamera staje się bardzo wszechstronnym rejestratorem. Dodatkowo do całości otrzymacie ekstra uchwyt ręczny. To sprawia, że GT-Tracer staje się poręczną kamerą, którą możecie używać wszędzie. Poniżej film nagrany właśnie „z ręki”, na konferencji See Bloggers w Gdyni.

Na koniec kilka fotografii wykonanych TG-Tracker’em.