Zimowy przegląd motocykla

Zima, zima, zima, czyli dla motocyklistów sezon ogórkowy. Jednak nie do końca. To przede wszystkim okres kiedy należy zająć się motocyklem, sprawdzić z podwójną dbałością każdy szczegół, by w nadchodzącym sezonie cieszyć się sprzętem i wracać cało z każdej wyprawy. Czas na zimowy przegląd motocykla.

Co prawda nasza TDM-ka w trakcie sezonu była regularnie serwisowana, ale należało wszystko sprawdzić, począwszy od (zapobiegawczej) wymiany wszystkich łożysk w kołach, jak i w główce ramy.

zimowy przegląd motocykla

DSC_2018

Zimowy przegląd motocykla – małe zmiany

Okazało się też, że jedna z tulejek w tylnym amortyzatorze miała już luz i musiała zostać wymieniona. Przy okazji został zwiększony prześwit motocykla dzięki zwiększeniu naprężenia wstępnego sprężyny.

P2190169

Ze względu na to, iż łańcuch i zębatki nie były wymieniane podczas odbudowy motocykla, a też nie był znany nawet przybliżony przebieg napędu, został wymieniony na super mocny łańcuch DID wraz z nowymi wzmacnianymi zębatkami.

P2190168

W czasie eksploatacji stwierdzone zostały też pewne konieczne do modyfikacji elementy. Pierwszą rzeczą była zmiana położenia mocowania modułu zapłonowego. W obecnej wersji jest umieszczony zaraz za tylną lampą wewnątrz schowka. Okazało się, że jest to jedyne czyste i suche miejsce w motocyklu, które nie jest narażone na uszkodzenia mechaniczne.

zimowy przegląd motocykla

Dla poprawienia sprawności oświetlenia postanowiłem zamontować przekaźnik do oświetlenia, który wyklucza spadki napięcia ze stacyjki i wielu połączeń w instalacji. Dodatkowo została przygotowana instalacja do dodatkowych reflektorów LED, które będą zamontowane na gmolach.

zimowy przegląd motocykla

Do oczywistych czynności serwisowych należały wymiana oleju oraz filtrów powietrza i paliwa. Uzupełniono także płyn do chłodnic.

Motocykl przygotowany do sezonu? Poczytaj jeszcze o tym jak przygotować motocykl do podróży.