Grunt to podstawa

Wszyscy posiadacze Yamachy TDM wiedzą, że fabryka nie przewidziała dla tego modelu fabrycznie zamontowanej centralnej stopki. Jest to bardzo duży minus tego motocykla, gdyż nawet taka błahostka jak smarowanie łańcucha sprawia trudność i w pojedynkę bez specjalnej podstawki pod wahacz jest praktycznie niemożliwe, a przynajmniej bardzo trudne. Na szczęście centralna stopka do motocykla to rzecz, którą można dokupić. I takie własnie stopki centralne firmy RM-G Akcesoria do motocykli otrzymaliśmy do testów w naszej TDM’ce.

centralna stopka do motocykla

Już na pierwszy rzut oka widać, że stopki są wykonane z wielką precyzją. wszystko spasowane jest idealnie. Spawy wyglądają jakby wykonał je robot. Elementy mocowania do ramy wycinane są laserowo, więc są jednakowe. Końcówki rur zakończone są plastykowymi korkami, dzięki czemu nic nie będzie podczas jazdy gwizdać.

Zabieramy się za montaż. Z tym nie powinien mieć problemów żaden motocyklista, nawet z minimalnym pojęciem o mechanice. Do stopek producent dodaje instrukcję z fotografiami i opisem, co znacznie ułatwia pracę. Do montażu potrzeba właściwie tylko Imbus 6 i zaledwie 10 minut.

DSC_2052

Odkręcamy mocowanie podnóżków po dwie śruby M8 wcześniej wspomnianym imbusem 6, bo to właśnie tam będzie przykręcone mocowanie podstawki. Wkładamy stopki pod motocykl i łapiemy palcami 2 śruby, pierw z jednej, potem z drugiej strony.  Jak już uda się złapać wszystkie cztery śrubki po kilka gwintów, dokręcamy je z siłą około 50 Nm – jak ktoś ma klucz dynamometryczny, jeśli nie – mocno, jednak „z wyczuciem”, by nie zerwać gwintów w ramie albo nie urwać śrub.

I gotowe 

Przyszła pora na ocenę. Ocena jak dla mnie jak najbardziej pozytywna. Stopki bardzo dobrze wykonane. Pomalowane proszkowo rokują bardzo długie użytkowanie. Jest jeszcze bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy plus tego produktu. Motocykl mimo swojej niemałej wagi, stawia się na nóżki z łatwością. Konstrukcja stopek pozwoli nawet osobie mniej wprawionej, bez użycia większej siły, postawić motocykl.

Myślę, że za całą odpowiedzialnością możemy polecić produkty Firmy RM-G

Więcej info można znaleźć na stronie  www.rm-g.pl