W skansenie – Muzeum Wsi Opolskiej

Mimo że mieszkam w Opolu już od kilku lat, dopiero w ten weekend udało mi się odwiedzić jedną z najbardziej popularnych atrakcji tego miasta – Muzeum Wsi Opolskiej. Wszystko za sprawą Nocy Muzeów – inicjatywy, która to już od kilku lat odbywa się w całym kraju i ma na celu przybliżyć wiedzę mieszkańców miast o lokalnych zabytkach. Miejsca, może na co dzień nie do końca atrakcyjne dla przeciętnego Opolanina, w tą jedną noc za sprawą pracowników muzeów i wolontariuszy, stają się naprawdę magiczne.

Muzeum Wsi Opolskiej – co tam zobaczymy?

Na terenie Muzeum Wsi Opolskiej wyeksponowano prawie 50 wiejskich budowli drewnianych. Praktycznie każda z nich jest wewnątrz urządzona i wyposażona w oryginalne sprzęty oraz meble. Oprócz standardowych chłopskich zagród umiejscowiono tam też budynki użyteczności publicznej, takie jak szkoła, kościół czy karczma. Jest też dużo terenów zielonych, które pozwalają na odpoczynek podczas zwiedzania. Wszystko to ma pokazać jak wyglądała wieś opolska z okresu XVIII-XX wieku.

Podczas Nocy Muzeów chaty zapełniły się mieszkańcami… Można było spotkać piekarza, kowala, tkaczki, kucharki, karczmarzy i wiele innych ciekawych postaci. Trzeba przyznać, że mieszkańcy Opola skorzystali z okazji i dość licznie przybyli w to miejsce. Na koniec spotkała nas jeszcze dodatkowa atrakcja – pokaz uruchamiania zabytkowego traktora (uwierzcie, to wcale nie taka łatwa sprawa…).

Muzeum Wsi Opolskiej

chata wiejska

dom1

 

IS_P5150077

IS_P5150115

IS_P5150134