Witajcie w Opolu!

Nadszedł najwyższy czas, żeby zachęcić Was do odwiedzenia miasta w którym mieszkamy – Opola. Miejsce to oprócz kilku znanych atrakcji, jak na przykład ogród zoologiczny, amfiteatr, Wieża Piastowska, ma także mniej znane perełki. Muzea w Opolu są także godne uwagi.

Muzea w Opolu – Muzeum Śląska Opolskiego

Tym razem Waszą uwagę chcieliśmy skupić na Muzeum Śląska Opolskiego. Obiekt ten niektórym może wydawać się nudny, jednak zapewniamy, że gdy tylko przekroczycie mury muzeum zupełnie zmienicie zdanie. Pomijając fakt, że znajduje się tak ogromna ilość niezwykle interesujących eksponatów, to największą zaletą opolskiego muzeum jest jego nowoczesność i interaktywność.

W głównym gmachu można zetknąć się zarówno z wystawami stałymi, jak i czasowymi. Do tej pierwszej grupy należą: Etnografia Opolszczyzny, Sztuka środowiska opolskiego po 1945 roku, Porcelana tułowicka, Opole. Gród – miasto – stolica regionu oraz W kręgu farmacji. Sporządzono również makietę Opola z XVIII wieku, której towarzyszy specjalne nagranie prezentujące zastosowanie i funkcję poszczególnych budowli. Można dowiedzieć się jak wyglądało życie na terenach Opolszczyzny, jak świętowano, bawiono się, pracowano. Muzeum zgromadziło liczne dokumenty mieszkańców miasta, jak również narzędzia, ubrania i przedmioty codziennego użytku.

Tym stałym ekspozycjom towarzyszą wystawy czasowe – my mieliśmy okazję zobaczyć prace z IV Opolskiego Festiwalu Fotografii. Spore wrażenie robiły zwłaszcza zdjęcia polskich żołnierzy zrobione w Afganistanie.

 

DSC_1448

DSC_1445

DSC_1442

DSC_1416

DSC_1415

Muzea w Opolu – Kamienica Czynszowa

Odrębną częścią Muzeum Śląska Opolskiego jest Kamienica Czynszowa, mieszcząca się nieopodal głównego budynku, przy ul. św. Wojciecha. Zostało tam zaprezentowane pięć mieszkań, każde z innego okresu i przedstawiające inny styl w meblarstwie i dekoratorstwie, zaczynając od 1890 roku, a kończąc na latach 60-tych ubiegłego stulecia. Znaleźć tam można wiele bibelotów, sprzętów kuchennych, które niejako tworzyły „klimat” domu. Tak naprawdę wchodząc do pomieszczeń na najwyższej kondygnacji, mieliśmy wrażenie jakbyśmy przebywali w mieszkaniach naszych babć i dziadków – wiele przedmiotów było wręcz identycznych jak te, które zapamiętaliśmy z dzieciństwa.

Ogólnie rzecz biorąc byliśmy pod niesamowitym wrażeniem tego, że czasem nudną historię regionu, przedstawiono w sposób tak interesujący. Pouczające, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Muzea w Opolu

Muzea w Opolu

Zapraszamy także do poczytania o Muzeum Wsi Opolskiej