Niedawno policzyliśmy, że w ciągu ostatnich dwóch lat odwiedziliśmy ponad 30 zamków! Zatem pora na małe podsumowanie. Przedstawiamy Wam nasze subiektywne TOP 10 zamków. W swojej ocenie oprócz oczywiście walorów estetycznych, wzięliśmy także pod uwagę: infrastrukturę wokół obiektu, ekspozycje wewnątrz (ich znaczenie historyczne, ilość,itp.), historię i legendy związane z budowlą. Nie da się ukryć, że najlepiej wspominamy zabytki, które nie są popularne, a zaskoczyły nas swoją nietuzinkowością. A jakie Waszym zdaniem są najpiękniejsze zamki w Europie?
1. Gjirokaster (Albania)
„Miasto tysiąca schodów” miało być tylko krótkim przystankiem w naszej podróży po Albanii. Jednak górujący nad miejscowością zamek okazał się jedną z większych rewelacji tej wyprawy. Żeby do niego wejść trzeba najpierw pokonać nieco męczącą w upale drogę na wzgórze. Ale warto. We wnętrzach umieszczono militaria z okresu II wojny światowej. Ponadto na dziedzińcu znajduje się wrak amerykańskiego samolotu, który w latach 50-tych lądował awaryjnie w okolicy. W lecie w zamku panuje bardzo przyjemny chłód. Z góry rozciąga się widok na całe miasto. Minusem jest to, że na terenie obiektu znajdują się ekspozycje, za obejrzenie których trzeba dodatkowo zapłacić.
2. Zamek Czocha (Polska, woj. dolnośląskie)
Położony na ternie gminy Leśna zamek, został wybudowany w średniowieczu, jednak swój obecny wygląd zawdzięcza przebudowie dokonanej na początku XX wieku. Z przewodnikiem można zwiedzać tzw. „zamek górny”, gdzie zobaczycie m.in. Salę Rycerską czy Komnatę Książęcą. Spora część wyposażenia została wywieziona z zamku pod koniec II wojny światowej, ale mimo to wnętrza dalej przyciągają wzrok. Twierdza słynie również z sekretnych przejść między salami oraz „studni niewiernych żon”. Kulminacyjnym punktem wycieczki jest wejście na wieżę widokową, z której można podziwiać panoramę całej okolicy. Naszym zdaniem jest to jeden z piękniejszych polskich zamków, przez co jest też niestety mocno oblegany przez turystów.
3. Karlstejn (Czechy)
Przepiękna gotycka budowla położona około godzinę drogi od Pragi . Żeby dotrzeć pod zamek, trzeba najpierw wejść na wzgórze, ale ci bardziej leniwi mogą wynająć bryczkę. Dobra infrastruktura wokół: parkingi, sporo restauracji i sklepików z pamiątkami. Zwiedzać można tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Najsłabszym punktem zamku w Karlstejn jest jego wyposażenie – dość ubogie w porównaniu do innych tego typu miejsc. Mimo wszystko trzeba przyznać, że jest to jedna z większych atrakcji turystycznych Czech. Dlatego też proponujemy jechać tam poza sezonem, gdy nie ma tylu zwiedzających.
4. Bauska (Łotwa)
Zamek Bowski został wzniesiony w XV wieku z inicjatywy Zakonu Kawalerów Mieczowych i jego głównym zadaniem była ochrona ówczesnej granicy między Liwonią a Litwą. Znacznie później dobudowano ufortyfikowaną rezydencję. Obecnie więc ruiny zamku są częścią większego kompleksu. Od 1990 roku działa tam muzeum. Minusem jest to, że przed zamkiem nie ma większego parkingu – my zostawiliśmy motocykl pod restauracją położoną nieopodal. Trzeba też przyznać, że obiekt został nieco przyćmiony przez położony niedaleko Pałac Rundale.
5. Olsztyn (Polska, woj. śląskie)
Położony na tzw. Szlaku Orlich Gniazd, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Obecnie są to w zasadzie ruiny ogromnego niegdyś obiektu. Zachowały się głównie mury części mieszkalnej i budynków gospodarczych, dwie wieże oraz piwnice. Jest to teren, gdzie przy dobrej pogodzie możecie spędzić nawet kilka godzin. Podobno pod ziemią istnieją tunele łączące ruiny z Jasną Górą. Z zamkiem wiążą się też różne wielobarwne legendy, np. o diable, który zamienia się w czarnego psa i wabi klejnotami młodych chłopców. Będąc w Olsztynie warto odwiedzić także pozostałe zamki na Szlaku, m.in. Mirów czy Bobolice.
6. Troki (Litwa)
Obowiązkowy przystanek w drodze do Wilna. Zamek położony jest na środku jeziora i jest to jedyny taki obiekt w Europie Wschodniej. Powstał w średniowieczu, ale w XVII wieku został doszczętnie zniszczony. Zrekonstruowano go dopiero w ubiegłym stuleciu. Budowla poprzez swoje czerwone mury często kojarzona jest z zamkiem w Malborku. W zamku mieści się ciekawie urządzone Muzeum Historyczne. Zadziwia przedsiębiorczość ludzi mieszkających wokół – chyba każdy zagospodarował plac na płatny parking dla turystów. W ciepłe dni, równie wielką atrakcją jest jezioro Galwe, wokół którego gromadzą się urlopowicze.
7. Devin (Słowacja)
Zamek Devin znajduje się w jednej z dzielnic Bratysławy (ok. 8 km na zachód od centrum miasta). Stoi na potężnej skale u ujścia rzeki Morawy do Dunaju. Jest to jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w Europie. Na tych terenach znaleźć można ślady Rzymian, Celtów czy Słowian. To tutaj przebywali Cyryl i Metody, gdy rozpoczęli swoją działalność na Wielkich Morawach. W centralnej części zamku wydrążono studnię o głębokości 55 metrów. Zaraz obok niej znajduje się taras obserwacyjny z widokiem na Dunaj i wzgórze Braunsberg. Jednak najbardziej charakterystycznym elementem ruin jest tzw. Wieża Dziewicza. Uwaga: zwiedzanie obiektu jest niemożliwe w okresie zimowym.
8. Kowno (Litwa)
Zamek został wybudowany w XIV wieku i jego głównym celem była obrona przez Krzyżakami. Jednak dwieście lat później zakon zdobył twierdzę i zmienił go na swoją modłę. Na zamku dość częstym gościem był polski król Władysław Jagiełło. Przez lata różne powody wpływały na zniszczenie budynku, raz była to powódź, innym razem pożar. Swego czasu wykorzystywano go jako więzienie. Dopiero w 1930 roku rozpoczęto prace archeologiczne, dzięki którym turyści mogą teraz zwiedzać dość okazałe pozostałości budowli – zachowały się m.in. dwie narożne baszty. Wokół zamku roztacza się park, który obecnie stanowi popularny plener do zdjęć ślubnych.
9. Kruje (Albania)
Miejsce bardzo popularne wśród Albańczyków, w ciągu ostatnich lat zostało także docenione przez zagranicznych turystów. Do Kruje można się wybrać na jednodniową wycieczkę będąc w Tiranie lub w którejś z nadmorskich miejscowości. Jeśli chodzi o zamek, to niegdyś był on siedzibą bohatera narodowego Skanderberga – stąd też inna nazwa budowli – „Cytadela Skanderberga”. Obecnie w odrestaurowanej części zamku znajduje się muzeum mu poświęcone. Na wzgórze zamkowe prowadzi wąska uliczka handlowa, zwana tureckim bazarem. W okolicy można porządnie zjeść, a nawet przenocować w pensjonacie, którego mury stanowiły kiedyś część fortyfikacji. Jeśli chcecie dojechać tam samochodem lub motocyklem, bądźcie ostrożni – jest sporo ostrych zakrętów, a jazdy nie ułatwia chaotyczny ruch uliczny oraz drogi jednokierunkowe.
10. Brzeg (Polska, woj. opolskie)
I na koniec perełka z Opolszczyzny – Zamek Piastów Śląskich, zwany także „Śląskim Wawelem”. Chcieliśmy go wyróżnić główne ze względu na bogate eksponaty umieszczone w jego wnętrzach. Zgromadzono tam m.in. zbiory sztuki średniowiecznej (rzeźby i malarstwo ołtarzowe), monet śląskich, broni z XVI-XX w., wyrobów rzemieślniczych z okresu XIII-XIX w. Nam w pamięci zapadły zwłaszcza podziemia z sarkofagami Piastów legnicko-śląskich. Eksponaty zostały rozlokowane na kilku piętrach muzeum, więc jeśli interesujecie się historią, to śmiało możecie zarezerwować na zwiedzanie kilka godzin. Niestety, nie mieliśmy możliwości skorzystać z usług przewodnika. Jednak jak się potem okazało, może nie był wcale taki potrzebny, bo pracownicy ochrony mieli sporą wiedzę na temat zamku i chętnie się nią dzielili.
Więcej o atrakcjach Brzegu i jego okolic przeczytacie tutaj.