Natura najlepszym budowniczym – Klify Dingli

klify w Dingli, ciekawe miejsca na Malcie

Słyszeliście, że klify na Malcie to jedna z największych atrakcji tego kraju? Na pewno tak! Dziś zabierzemy Was na szybką wycieczkę po tych najbardziej popularnych – Dingli Cliffs. Ich wysokość dochodzi nawet do 250 metrów!

Pod same klify dojedziecie autobusem numer 201, który krąży na trasie Rabat-Lotnisko. Dobrym rozwiązaniem jest więc połączenie wycieczki ze zwiedzaniem Mdiny i Rabatu, tak jak my to zrobiliśmy. Do samej miejscowości Dingli dojedziecie też autobusami nr 52 i 56 z Valletty, pamiętajcie jednak, że nie dojeżdżają one do samych klifów i konieczny będzie spacer.

Oczywiście jeśli wypożyczyliście auto bądź motocykl dojazd nie będzie stanowił najmniejszego problemu. Co ważne, jeśli posiadacie swój pojazd, możecie go zaparkować praktycznie przy każdym punkcie widokowym i nie musicie przemieszać się pomiędzy nimi na piechotę. Choć taki spacer ma swój niewątpliwy urok.

co zobaczyć na Malcie, klify Malta

klify na Malcie, Dingli Cliffs

Dingli – najpiękniejsze klify na Malcie?

Skąd w ogóle nazwa klifów? Pochodzi ona od nazwiska rycerza z Zakonu św. Jana, sir Thomasa Dingleya. Anglik osiadł na tych terenach w XVI wieku. Przybył tutaj, gdyż w Anglii został pozbawiony swoich włości.

Przy klifach Dingli znajduje się malutka kaplica św. Magdaleny oraz nieco tajemnicza dawna stacja radarowa Królewskich Sił Lotniczych. Nie mogło zabraknąć też restauracji oraz budek z jedzeniem. Z klifów można dostrzec niewielką wyspę Filfla. Stanowi ona ścisły rezerwat przyrody i aby się tam dostać konieczne jest specjalne pozwolenie (ponoć niezwykle trudne do uzyskania).

klify w Dingli, ciekawe miejsca Malta

Najlepszym sposobem na podziwianie klifów jest przechadzka wzdłuż wybrzeża. Można iść po chodniku, trasa jest prosta i każdy, nawet osoby starsze, mogą przejść wybrany fragment. Co kilkaset metrów umiejscowiono przystanki, więc jeśli znudzi Wam się wędrówka, możecie po prostu w każdym momencie zrezygnować. Minusem jest to, że autobus jeździ co godzinę, trzeba więc pilnować, by nam nie uciekł. Ale godzina to wystarczający czas, by przyjrzeć się klifom. A kto lubi dłuższe marsze, to dwie godziny też będą ok.

Nas niestety do ucieczki zmusił deszcz i wzmagający się coraz bardziej wiatr.

Czy klify Dingli są najpiękniejszymi klifami na Malcie? Naszym zdaniem nie. Owszem, robią wrażenie, ale zdecydowanie bardziej spektakularne są klify na Gozo. Będziemy o nich pisać w najbliższym czasie i już zapraszamy do kolejnych tekstów.

klify na Malcie, Malta atrakcje

klify na Malcie, Malta co zobaczyć?