Podróżując wehikułem czasu

JuraPark Krasiejów

Wyobraźcie sobie, że cofnęliście się w czasie, wiele milionów lat wstecz… Otacza Was bujna roślinność, a dookoła biegają olbrzymie, różnej maści stwory… Wiecie co? Nie musicie sobie tego wyobrażać – wystarczy, że pojedziecie do Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie.

 

Skąd pomysł, żeby właśnie tam powstało takie miejsce? Otóż wybrano je nieprzypadkowo. To tutaj odkryto między innymi pradinozaura. Nazwano go Silesaurus opolensis, a inaczej mówiąc „Śląski jaszczur spod Opola”. Oprócz tego znaleziono tu między innymi skamieliny kręgowców z okresu triasu późnego. I co ciekawe, na terenie Parku cały czas trwają prace badawcze. W okresie letnim do Krasiejowa przyjeżdżają studenci z całej Polski, by móc odkrywać kolejne okazy. A to wszystko możemy obserwować my-turyści.

Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie dzieli się na dwie części: JuraPark oraz Park Ewolucji. Do każdego z nich są osobne bilety, ale można też kupić jeden łączony – wtedy koszty są niższe. Najwygodniej kupić je wcześniej na stronie Parku: http://www.juraparkkrasiejow.pl/ w zakładce „Kup bilet”.

JuraPark Krasiejów

Nie będziemy przesadzać, jeśli napiszemy, że na terenie JuraParku czeka Was moc atrakcji. Pierwszą z nich jest 300-metrowy Tunel Czasu. Przenosi on zwiedzających w czasy, gdy nie istniała jeszcze Ziemia. Podczas projekcji 3D poznać można poszczególne etapy jej powstawania, a następnie początki pierwszych form życia czy wędrówki kontynentów. Dodatkowym urozmaiceniem jest to, że tunelu nie przechodzi się pieszo tylko przejeżdża przez niego specjalną kolejką.

W Krasiejowie znajduje się około 200 modeli zwierząt prehistorycznych, przez co jest to największy tego typu obiekt w Europie. Rekonstrukcje są tworzone przy konsultacji ze światowej sławy uczonymi, co pozwala sądzić, że są one zbliżone do oryginału (na ile jest to możliwe).

Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie

Wspominane wcześniej prace badawcze odbywają się w Pawilonie Paleontologicznym. Skonstruowano go w taki sposób, aby ruchome, szklane podłogi znajdowały się nad skamieniałościami. Ponadto w budynku umieszczono replikę szkieletu pradinozaura odkrytego w Krasiejowie.

Do Parku wkradło się też sporo nowoczesności. Przykładem tego jest chociażby Prehistoryczne Oceanarium. Zastosowano tam technikę 3D, dzięki czemu możemy obserwować pradawne gatunki zwierząt wodnych w ich naturalnych rozmiarach. Sporo emocji dostarcza wizyta w symulatorze batyskafu, a jeszcze więcej… Hm, nie będziemy Wam psuć niespodzianki, przekonajcie się sami 😉

Sporą rozrywką jest także kino 5D, gdzie można zobaczyć dwa filmy: „Tajemnicze podziemie”o wnętrzu Ziemi oraz „Big Buck Bunny” o bardzo pomysłowym króliku.

dinozaury Krasiejów

Dla dzieci ciekawym miejscem może być również plac zabaw i park rozrywki, natomiast pozostali mogą spędzić czas wolny na niedawno powstałej plaży.

Choć tutaj atrakcji nam nie brakuje, czas najwyższy pokazać Wam drugą część – Park Nauki i Ewolucji Człowieka. Jak sama nazwa wskazuje, dzięki nowoczesnym technikom przyglądamy się jak wyglądały dzieje ludzkości.

Park Ewolucji Krasiejów

Na początku każdy dostaje interaktywny kask. Tak wyposażeni turyści ruszają do tzw. poczekalni. Znajdują się tam różnego rodzaju gry i animacje, można też zrobić sobie zdjęcie i nawet udostępnić je na portalach społecznościowych. Kolejnym etapem podróży jest lot promem kosmicznym. Trzeba przyznać, że trójwymiarowy obraz i ruchy krzeseł, na których siedzimy, sprawiają, że czujemy się tak, jakbyśmy naprawdę w nim byli!

Po wyjściu z „promu” czeka na wszystkich wystawa „Okna prehistorii”. Od zagłady wielkich dinozaurów aż po początki sztuki, po kolei oglądamy jak wyglądało życie naszych praprzodków. Nieodłącznym elementem zwiedzania są wspomniane wyżej kaski – podchodząc do konkretnego „okna” to z nich wydobywa się głos wirtualnego przewodnika. Dzięki temu każdy może oglądać ekspozycję w swoim indywidualnym tempie.

Okna prehistorii” to nie jedyna wystawa w Parku Ewolucji. Oprócz niej możemy zobaczyć jak wyglądał rozwój narzędzi, pisma czy naczyń. Sporym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród dzieci, cieszy się replika Oetzi – „Człowieka z lodowca”. Była to najstarsza na świecie mumia człowieka. Jest też rekonstrukcja grobu książęcego pochodzącego z czasów kultury przeworskiej oraz zbiór odtworzonych czaszek zwierząt i ludzi.

woj. opolskie, Krasiejów

Krasiejów to miejsce, w którym możecie spędzić cały dzień. A jeśli przyjeżdżacie z daleka, nic nie stoi na przeszkodzie, by zostać nawet na dłużej, bo w okolicy są też inne atrakcje, na przykład spływy kajakowe. Nie musicie też specjalnie szukać restauracji. Na terenie Parku można zjeść bardzo smaczne i w dobrej cenie. Ostatnio hitem stały się ponoć tzw. podpłomyki.

parki rozrywki w Polsce

Mamy różne doświadczenia z parkami rozrywki. Czasem było lepiej (jak np. w Lipsku), czasem gorzej (o tym nie będziemy wspominać 😉 ) Park w Krasiejowie zdecydowanie możemy zaliczyć do tej pierwszej grupy. Na pewno nie będziecie się tam nudzić, bo rozrywki jest sporo, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. A niektóre rozwiązania mogą Was mocno zaskoczyć… Już chyba wiecie, gdzie spędzicie kolejny wolny weekend?

<

p style=”text-align: center;”>