Armenia – wskazówki dla podróżujących

Garni Armenia

Gdy zdecydowaliśmy się na wyjazd o Armenii, nie wiedzieliśmy zbyt wiele o tym państwie. Owszem, mieliśmy pewne wyobrażenie, które z czasem coraz bardziej się poszerzało i precyzowało. Informacje zdobywaliśmy głównie z blogów i strony polskiego MSZ (MSZ – Polak za granicą – Armenia).

życie codzienne w Armenii

Teraz nasza pora – przygotowaliśmy dla Was garść subiektywnych wskazówek, które pomogą Wam w podróży po Armenii. Często są to drobne szczegóły, ale mogą sprawić, że „kaukaską przygodę” zapamiętacie w każdym calu pozytywnie. Część punktów może tak naprawdę dotyczyć każdej podróży, większość jednak jest związana ze specyfiką tego kraju.

 

1. Miej souveniry

Ormianie są na tyle przyjaznymi ludźmi, że często za przysługę nie chcą pieniędzy. Wspomnianą przysługą może być np. poczęstunek, transport lub nawet nocleg. W takim przypadku dobrze jest mieć jakiś gadżet, najlepiej kojarzony z Polską czy z naszymi barwami. Sprawdzają się też na pewno papierosy i alkohol.

 

2. Targuj się

Chodzi głównie o przedmioty i usługi o większej wartości (raczej nie negocjujemy cen i tak tanich tam owoców). Warto wcześniej poznać ceny, bo handlowcy widząc turystów, mogą je zawyżyć. Gdy czujemy, że kwota za dany produkt jest rzeczywiście za wysoka, wtedy możemy przystąpić do negocjacji.

zakupy w Armenii

 

3. Noś chustę

Ta wskazówka dotyczy zwłaszcza kobiet. Jedną z głównych atrakcji Armenii są liczne monastyry. W każdym z nich obowiązuje określony ubiór: trzeba mieć zakrytą głowę, ramiona i kolana. Co prawda przy niektórych świątyniach umieszczono specjalne kosze z chustami, jednak mimo to jesteśmy zdania, że warto mieć swoją, chociażby ze względów higienicznych. Dobrym rozwiązaniem są też spodnie z odpinanymi nogawkami.

monastyry w Armenii

 

4. Przeliczaj wydaną resztę

Smutna prawda jest taka, że często otrzymywaliśmy źle wyliczoną resztę. Jednak z reguły nie wynika to ze złych intencji sprzedawcy, bardziej z nieumiejętności liczenia. Czasem używany jest kalkulator, ale i to nie pomaga. Zwyczajem jest, że na targach małe kwoty nie są wydawane w gotówce, a w towarze (owoce).

 

5. Nie wyrzucaj butelek

Latem w Armenii bywa bardzo gorąco, dlatego wszelkie napoje znikają wręcz litrami. Jeśli wybieracie objazd po całym kraju, może się zdarzyć, że traficie w tereny, gdzie nie jest łatwo znaleźć sklep. Na szczęście przy drogach jest sporo źródeł czystej wody, z których można korzystać do woli 🙂 Żeby zrobić większy zapas, przydadzą się dodatkowe butelki.

podróżowanie po Armenii

 

6. Im później, tym lepiej

To zasada dotycząca głównie hoteli. Przeważnie ceny w godzinach wieczornych są zdecydowanie niższe od tych standardowych. Pracownicy hoteli są wówczas bardziej skorzy do negocjacji.

 

7. Nie jedź nocą

Pomijając fakt, że sporo dróg w Armenii jest wyboista, chyba największym zagrożeniem są zwierzęta. Potrafią wyjść z każdego zaułka, zwłaszcza na górskich terenach. Chyba nie musimy nikomu tłumaczyć, czym grozi zderzenie z krową czy nawet owcą… Na nieoświetlonych i mało uczęszczanych drogach pojawiają się też ludzie, którzy w nocy w tym miejscu nie spodziewają się żadnych pojazdów i przez to są zupełnie niewidoczni.

drogi w Armenii, krowy na drodze

 

8. Kupuj za zapas

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, trafiają się trasy, wzdłuż których trudno znaleźć sklepy. Może się też zdarzyć, że nawet jak dojedziemy do jakiegoś sklepu, to będzie on zamknięty albo bardzo słabo zaopatrzony. Dlatego warto mieć zapas żywności, przynajmniej na jeden posiłek do przodu. Podobna zasada dotyczy waluty, w przypadku gdy podróżujecie po całym kraju. Dobrze jest wymienić większą ilość pieniędzy, ponieważ banki znajdują się tylko w dużych miastach, tak nielicznych w Armenii. Jeśli macie taką możliwość, to starajcie się kupować na targach lub przydrożnych straganach.

jedzenie w Armenii

 

9. Płać w lokalnej walucie

Zdarza się, że można płacić w dolarach lub euro, jest to praktykowane głównie w hotelach. Jednak zdecydowanie korzystniej jest zapłacić lokalną walutą, czyli dramami.

 

10. Spróbuj noclegu na dziko

Jeśli kiedykolwiek myśleliście o noclegu na dziko, a do tej pory nie mieliście odwagi, to Armenia jest doskonałym miejscem, żeby tego doświadczyć. Jest dużo terenów, które temu sprzyjają i przede wszystkim są bezpiecznie. Najlepiej wybierać miejsca przy wodzie, choć musicie mieć świadomość, że woda w górskich potokach przeważnie jest lodowata, nawet latem. Szczególnie polecamy nocleg w wąwozie rzeki Azat (obok Garni) oraz nad jeziorem Sevan. Czekają tam na Was niesamowite widoki!

nocleg na dziko - Armenia